fot. PAP/Radek Pietruszka

Z. Ziobro: Doniesienia o tym, że łagodzimy odpowiedzialność karną to kłamstwo i manipulacja

Nie zauważamy w noweli Kodeksu karnego niczego, co można by nazwać błędem merytorycznym, który prowadziłby do bezkarności sprawców; to kłamstwo i manipulacja – uważa szef Ministerstwa Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że resort w sposób zasadniczy zaostrza odpowiedzialność karną wobec sprawców przestępstw seksualnych.

Szef resortu sprawiedliwości podkreślił, że zwołał dzisiejszą konferencję prasową, by odeprzeć „kłamstwa i propagandę”, które narosły wokół uchwalonej w ubiegłym tygodniu nowelizacji Kodeksu karnego. Jak mówił, zgodnie z niektórymi doniesieniami resort chciałby „złagodzić ściganie pedofilów”.

„Naprawdę, ktoś się chyba szaleju najadł, skoro takie rzeczy opowiada” – dodał.

Zbigniew Ziobro podkreślił, że dotychczas gwałt na dziecku ze szczególnym okrucieństwem był zagrożony karą od 5 do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast w obecnie proponowanych rozwiązaniach groziłaby za niego kara od 10 do 30 lat pozbawienia wolności.

„Jak można powiedzieć, że my łagodzimy odpowiedzialność karną, naprawdę, trochę umiaru w tej krytyce dyktowanej wyborczymi intencjami” – dodał.

„My w sposób zasadniczy, powiedziałby nawet radykalny, zaostrzamy odpowiedzialność karną wobec sprawców przestępstw seksualnych, wprowadzając też nowe narzędzia, które wcześniej nie były wykorzystywane w zakresie walki z tą przestępczością i jesteśmy w tym konsekwentni” – powiedział.

W tym kontekście przywołał wprowadzenie rejestru pedofilów oraz obowiązek informowania o przestępstwach pedofilskich.

„Oczywiście po to są dwie Izby w parlamencie polskim, aby można było też na etapie senackim dyskutować na temat pewnych zmian i jakieś pewne korekty bierzemy pod uwagę (…), ale nie zauważamy ani jednego przypadku, który można by nazwać błędem merytorycznym i który w istotny rzutowałby na stosowanie tego prawa karnego w stosunku zwłaszcza do przestępstw pedofilskich, a prowadził do bezkarności. To jest kłamstwo i manipulacja, dyktowana złą wolą i też ambicjami tych, którzy są autorami tego Kodeksu karnego, który my zmieniamy wbrew jej intencji” – stwierdził.

Uchwalona w ubiegłym tygodniu obszerna nowelizacja Kodeksu karnego, zawiera m.in. zmiany w obszarze walki z pedofilią, które zakładają, że za zgwałcenie dziecka pedofil trafi do więzienia nawet na 30 lat, najbardziej zaburzonym sprawcom grozić będzie bezwzględne dożywocie, a najcięższe zbrodnie pedofilskie nigdy nie będą się przedawniać. Zmiany zakładają również likwidację tzw. kar w zawieszeniu dla pedofilów. Ponadto w „rejestrze pedofilów” zostanie ujawniony zawód skazanych.

PAP/RIRM

drukuj