fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prokurator Generalny: Opinia TSUE ws. pytań prejudycjalnych potwierdza polityczne motywy sędziów, którzy zawiesili sprawy

Opinia rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych potwierdza polityczne motywy sędziów, którzy zawiesili sprawy – powiedział minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Rzecznik generalny unijnego trybunału uznał w opinii za niedopuszczalne pytania prejudycjalne sądów dot. systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce. Chodzi o pytania sądów okręgowych w Łodzi i Warszawie.

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że ,,sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne”.

Opinia rzecznika jest zbieżna ze stanowiskiem polskiego rządu, który liczy, że podzieli je także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ocenił że decyzje sędziów były dyktowane chęcią obstrukcji w walce z rządem, który reformował sądownictwo.

– Jeśli możemy o czymś tutaj mówić, to na pewno o blamażu sędziów, którzy te pytania skierowali. Ta odpowiedź pokazuje brak wystarczającej wiedzy prawnej po stronie sędziów, którzy te pytania formułowali oraz potwierdza upolitycznienie tych sędziów instrumentalnie wykorzystujących prowadzone sprawy do de facto walki politycznej z rządem, który przeprowadza reformę sądownictwa. Dzieje się to ze szkodą dla spraw, które były prowadzone, bo zostały zawieszone. Jedna ze spraw za nami, to sprawa kryminalna tzw. wątek obcinaczy palców. Ja nie uważam, aby słusznym byłoby to, żeby przestępcy w jakikolwiek sposób mogli skorzystać na bezczynności sądu, który szuka pretekstów w podstawach prawnych Unii Europejskich, których, jak słyszymy, nie ma – powiedział minister Zbigniew Ziobro.

Łódzki sąd pytał o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Obawiał się konsekwencji w razie wydania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Skarbu Państwa.

Warszawski sąd wystosował z kolei pytanie o interpretację prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl