Projekt ws. ulg w PIT do uzgodnień

Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt ws. ulg w PIT. Projekt ma m.in. zwiększyć ulgi na dzieci oraz pozwolić wykorzystać pełną kwotę ulgi przez osoby najmniej zarabiające.

Wg Ministerstwa Finansów zmiany mają na celu także zwiększenie o 20 proc. kwoty ulgi na dzieci dla podatników wychowujących troje i więcej dzieci.

Oznacza to, że ulga na trzecie dziecko wzrośnie rocznie z 1 tys. 668 zł do 2 tys., a na kolejne z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł. Propozycje miałyby obowiązywać już w rozliczeniu dokonywanym za 2014 r.

Poseł Stanisław Szwed, wiceszef sejmowej komisji polityki społecznej, powiedział że trzeba poczekać na konkretne założenia wtedy  to można je będzie ocenić. Polityk przypomniał rozwiązania PiS w tym obszarze.

– Prawo i Sprawiedliwość proponuje, aby zwiększać kwotę wolną od podatku, bo to jest łatwiejsze i prostsze rozwiązanie, jest wyższa kwota i nie płaci się. Również wprowadzenie dodatku na każde dziecko – proponujemy pięćset złotych na drugie, trzecie oraz kolejne dziecko i o najniższych dochodach już na pierwsze. To najprostsze, dla wszystkich czytelne rozwiązanie, bo tutaj jest problem obliczania jak to będzie opłacane, na jaki podatek będzie pobierane, później będzie zwracane – jest dość dużo wątpliwości. Niemniej, jeżeli nic przez te siedem lat koalicja rządowa nie zaproponowała – wręcz odwrotnie: odebrała część ulg rodzinnych dla rodzin, w których wychowuje się jedno dziecko – to jest to jakiś kierunek, który należy ocenić pozytywnie – powiedział Stanisław Szwed

Obecnie podatnik mający jedno lub dwoje dzieci może odliczyć od podatku ponad 1 tys. zł. rocznie na każde dziecko, 1 tys. 668 zł na trzecie dziecko i ponad 2 na czwarte i kolejne dzieci.

Przy jednym dziecku z ulgi może skorzystać podatnik, którego roczny dochód nie przekracza 56 tys. zł.  U małżeństw rozliczających się wspólnie i rodziców samotnie wychowujących dzieci limit ten wzrasta do 112 tys. zł.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl