fot. pixabay.com

Projekt tzw. ustawy antyinflacyjnej trafił do sejmowej Komisji Finansów Publicznych

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy antyinflacyjnej. Został on przekazany do dalszego procedowania w Komisji Finansów Publicznych.

Polacy mocno odczuli inflację. W listopadzie Główny Urząd Statystyczny podawał, że osiągnęła 7,7 procent. W odpowiedzi na rosnące ceny towarów i usług rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. Wśród propozycji znalazła się obniżka akcyzy na paliwo.

– Przedmiotowa zmiana obniża zarówno akcyzę, jak i opłatę emisyjną do minimum, na jakie pozwala Komisja Europejska – powiedział wiceminister finansów, Piotr Patkowski.

Akcyza za zostać obniżona od 20 grudnia i potrwać do końca maja przyszłego roku. Na cenę paliw wpłynie także zlikwidowanie podatku od sprzedaży detalicznej. Będzie obowiązywało od 1 stycznia 2022 roku i także potrwa do końca maja. Zawieszona zostanie również akcyza na energię elektryczną.

Oprócz zawieszania podatku akcyzowego rząd proponuje dodatki osłonowe dla najbardziej poszkodowanych inflacją.

– Mix związany jest z jednej strony z obniżką podatków, ale z drugiej strony z wdrożeniem rozwiązań osłonowych dla gospodarstw najbardziej dotkniętych przyczynami inflacji. Jest to najlepszy sposób walki z inflacją, który zaleca Komisja Europejska – przekonywał wiceminister Piotr Patkowski.

Wiceszef resortu finansów dodał, że to nie jest ostatnie słowo. W razie gdyby inflacja nie spadła, rząd będzie stanowczo reagować. Opozycja zaznaczyła, że projekt rządu jest pozorny, a obniżka akcyzy na paliwo jest symboliczna.

– Powinniście się wstydzić przychodzić do parlamentu z takim projektem ustawy, ponieważ są to działania propagandowe i pozorne – powiedziała poseł Marta Goblik z Koalicji Obywatelskiej.

Inflacji nie zatrzyma opóźniony rządowy projekt – przekonywał Artur Dziambor z Konfederacji.

– Dobrze, że ustawa się pojawia, ponieważ ona zdecydowanie idzie w dobrym kierunku. Kierunku co prawda niewystraczającym, ale zawsze pozytywnym – wskazał poseł Artur Dziambor.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za dalszym procedowaniem tego projektu. Teraz trafi do Komisji Finansów Publicznych.

TV Trwam News

drukuj