fot. www.prezydent.pl

A. Dera: Dzięki sądom pokoju sprawy obywateli będą szybko załatwiane

Z sądów pokoju najbardziej zadowoleni będą obywatele, bo – jak zaznacza prezydencki minister Andrzej Dera – ich sprawy będą szybko załatwiane.

Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jedna ze sztandarowych propozycji programowych Kukiz’15. Paweł Kukiz rozmawiał w tym celu z prezydentem Andrzejem Dudą. Ostatecznie projekt podpisany przez prezydenta wpłynął do Sejmu na początku listopada. Teraz skierowano go do dalszych prac w komisji.

– Propozycja prezydenta idzie w kierunku rozwiązania bolączki ilości spraw drobnych, bo jest ich bardzo wiele i one rzutują na szybkość postępowania sądowego – powiedział Andrzej Dera na antenie Polskiego Radia.

Do kompetencji sądów pokoju będzie należeć rozstrzyganie spraw o wykroczenia. Nowe sądy zajmą się też orzekaniem w części spraw dotyczących występków, takich jak: jazda po pijanemu, wdarcie się do domu czy uchylanie się od alimentów. Chodzi także o kradzieże i uszkodzenie cudzego mienia, jeśli wartość nie przekracza 10 tys. złotych.

Z sądów pokoju najbardziej zadowoleni będą polscy obywatele.

– Ich sprawy ruszą i będą bardzo szybko załatwiane. Przynajmniej taki jest plan – podkreślił minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Andrzej Dera ocenił, że wniosek Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie prezydenckiego projektu to realizacja programu totalnej opozycji.

– Platforma z natury jest na nie, bo cokolwiek zrobimy dobrego dla Polski, to jest to złe dla PO – powiedział polityk.

Sąd pokoju ma działać przy miejscowym sądzie rejonowym. Sędzia pokoju będzie przypadał na nie więcej niż 10 tys. mieszkańców.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl