Projekt pomocowy dla innowacyjnych firm już działa

Rusza program #StartInPoland, czyli pakiet narzędzi dla innowacyjnych firm. Projekt wart prawie 3 mld zł opracowało Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności.

Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji, ale również na etapie dalszego rozwoju. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych.

Projekt skierowany do środowiska przedsiębiorców i naukowców przedstawił podczas kongresu Impact’16 w Krakowie Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju. To szansa dla innowacyjnych produktów i usług.

– Mamy dzisiaj wielu wspaniałych informatyków, inżynierów, designerów. Poprzez tę platformę chcemy stworzyć dla nich coś zupełnie nowego. Jednocześnie pokazujemy dobrą współpracę pomiędzy poszczególnymi instytucjami, które do tej pory były rozproszone. Wcześniej to KFK, NCBiR, BGK – każdy po trochu zajmował się różnymi programami o podobnym charakterze tylko w 10-cio lub 100-tu krotnie mniejszym wymiarze. Dzisiaj ten program 3 mld zł ze środków publicznych połączony z dodatkowymi 3 mld zł, które chcemy przyciągnąć z całego świata, funduszy venture capital, które zapewnią rynkowe podejście, ale na najlepszych parametrach biznesowych – wyjaśnił Mateusz Morawiecki.

Chcemy stworzyć szanse dla Polaków, którzy maja odwagę i determinację do rozwoju – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Dodał, że w rząd PiS chce znosić bariery, na które dotychczas natrafiali obywatele. Trzeba stawiać na polski kapitał i podejmować suwerenne decyzje w interesie Polski.

– To co planujemy i podejmujemy jest przełamaniem blokad, które tkwią zarówno w mechanizmie funkcjonowania polskiego państwa, jego biurokracji, jak różnego rodzaju patologicznych układach społecznych. Będziemy z całą konsekwencją te mechanizmy naprawiać po to, by ludzie głównie, choć nie tylko, młodego pokolenia uzyskiwali szanse. Mówimy o tym od wielu lat, chociaż w trochę innym kontekście, ale to zablokowanie będzie konsekwentnie znoszone na różne sposoby poprzez naprawę państwa, poprzez walkę z patologiami społecznymi – zaznaczył prezes PiS-u.

Kluczową rolę realizacji programu odegra Polski Fundusz Rozwoju. W ciągu najbliższych 7 lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć działalność 1,5 tys. innowacyjnych firm.

Założeniem jest większe otwarcie dużych spółek, w tym spółek Skarbu Państwa na innowacje. Środki pochodzić będą także z funduszy europejskich, tj. Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020, a także ze środków prywatnych.

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj