Szef polskiego MSZ spotkał się z premierem Izraela

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przebywa z wizytą w Izraelu. Dziś w Jerozolimie szef polskiej dyplomacji spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu.

Rozmowa dotyczyła problemów międzynarodowych, w tym sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także stosunków polsko-izraelskich.

Na początku spotkania Waszczykowski złożył premierowi Izraela kondolencje w związku z ubiegłotygodniowym palestyńskim zamachem w Tel Awiwie, w którym zginęły cztery osoby.

Duża część spotkania poświęcona była problemom międzynarodowym i sytuacji na Bliskim Wschodzie. Premier Izraela i szef polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poruszyli też kwestię konfliktu w Syrii.

­- Rozmawialiśmy o możliwościach rozwiązania konfliktu syryjskiego, o nastawieniu państw tego regionu do konfliktu syryjskiego, o możliwości zakończenia tej wojny. W tym konflikcie są powikłane interesy różnych państw, zarówno regionalnych jak i mocarstw światowych. Sytuacja w tej chwili nie sprzyja temu, aby ten konflikt rozwiązać lada chwila. Stany Zjednoczone, które są największym graczem, również w tym regionie, w tej chwili są zaangażowane w wewnętrzne problemy. Toczy się już prezydencka kampania wyborcza, więc to spowoduje, że amerykańska dyplomacja będzie słabsza. W tej chwili wydaje się, że taką pałeczkę lidera przejęli Francuzi, którzy kilka dni temu zorganizowali konferencję nt. pokoju na Bliskim Wschodzie. Dajemy im szansę – powiedział minister Waszczykowski.  

Szef polskiej dyplomacji odwiedził też Instytut Yad Vashem. Wcześniej minister m.in. zapalił znicz pamięci i zwiedził wystawę Instytutu. Następnie udał się na wzgórze cmentarne na Górze Syjon.

Jeszcze dziś minister Witold Waszczykowski spotka się m.in. z palestyńskim ministrem spraw zagranicznych Rijadem al-Malkim oraz premierem Ramim Hamdallahem.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl