By Harald Weber, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3360434

Program usuwania azbestu zostanie przedłużony na kolejne lata

Rząd przedłuży program dofinansowania do usuwania azbestu o kolejne trzy lata. Przeznaczy na ten cel 350 milionów złotych.

Ogólnokrajowy program usuwania azbestu rozpoczął się 2019 roku i pierwotnie miał zakończyć się w 2023 roku. Wciąż jednak jest bardzo dużo tego niebezpiecznego materiału, dlatego minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, ogłosiła przedłużenie programu dotacyjnego o kolejne trzy lata.

– Identyfikacja i utylizacja zajmują gminy, dlatego zdecydowaliśmy się wydłużyć na kolejne lata. Wstępnie mówimy o 2026 roku. Alokacja to 350 mln złotych od 2024 roku – mówiła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

200 milionów to środki unijne z Krajowego Planu Odbudowę. Pozostałe 150 milionów to pieniądze krajowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Współpracujemy w tej dziedzinie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to dzięki nim ten proces się odbywa, są podpisywane umowy z gminami i przez te gminy już bezpośrednio z beneficjentami w miejscowościach takie umowy zawierają – oznajmił Sławomir Mazurek, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedłużenie programu było konieczne.

– Dużo już w tej chwili zebraliśmy poprzez to, że była dość znaczna pomoc z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ubiegłym roku zrobiliśmy inwentaryzację i okazało się, że azbestu jest około 1000 ton – powiedział Józef Piątek, wójt gminy Mielec.

Na Mazowszu w 2023 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie zaplanował na usuwanie tego niebezpiecznego materiału blisko osiem i pół miliona złotych.

– Postawiliśmy sobie za cel, żeby w tym roku nie pozostawić żadnego z samorządów z azbestu na swoim terenie. Mówimy tutaj o azbeście, który jest zdemontowany – wyjaśnił Marek Ryszka, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Osoby, które chcą pozbyć się azbestu z dachu, powinny zgłosić się do swojej gminy. To samorządy mogą aplikować do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o środki na sfinansowanie usunięcia azbestu i jego utylizację przez wyspecjalizowane firmy. Koszt nowego pokrycia pozostaje po stronie właściciela nieruchomości. Na specjalne wsparcie mogą jednak liczyć rolnicy.

– Nawet jeśli damy środki na zutylizowanie azbestu i na ściągnięcie pokrycia, to ktoś będzie musiał nowe pokrycia dachowe zamontować. Bardzo dobrze, że są programy z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na budynki gospodarcze – mówił Fryderyk Kapinos, poseł PiS.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa sfinansuje wymianę pokrycia azbestowego na nowe na budynkach służących do produkcji rolniczej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl