fot. twitter.com/TVPParlament

Program „Dobry Start” będzie gwarantowany ustawowo

Wyprawka 300 złotych dla ucznia będzie gwarantowana ustawowo. Projektem ustawy o świadczeniu „Dobry Start” zajmie się Rada Ministrów jeszcze w tym kwartale. W ubiegłym roku z wyprawki skorzystało prawie 4,5 miliona uczniów. Teraz ustawa ma objąć również uczniów szkół dla dorosłych.

Program Dobry Start zainaugurowano w lipcu ubiegłego roku.

– Wyprawka dla każdego polskiego ucznia w kwocie 300 złotych – informowała wówczas minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

To pomoc przeznaczana m.in. na zakup tornistrów, zeszytów, książek czy sfinansowanie zajęć dodatkowych. W zeszłym roku z wyprawki skorzystało ponad 3 miliony rodzin. Wydatki odczuwalne są zwłaszcza w rodzinach wielodzietnych – wskazał Paweł Siciński, ojciec czworga dzieci.

– W rodzinach wielodzietnych te wydatki na początku roku szkolnego zwiększają się, multiplikują się proporcjonalnie do ilości dzieci, stąd czy to jest rodzina, która ma jedno dziecko czy więcej, każdej rodzinie taka wyprawka się przyda – zaznaczył.

Dotychczas świadczenie wypłacane było na podstawie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów. Teraz wypłatę wyprawki miałaby gwarantować ustawa – poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek.

– Po to, żeby już w przyszłości – jak powiedział pan premier Morawiecki – nikt nie mógł odebrać tego świadczenia, aby ono było na trwałe wpisane w nasz system prawny, powstał projekt rządowy – wyjaśnił Janusz Śniadek.  

W ubiegłym roku jednorazowe świadczenie przysługiwało dzieciom do ukończenia 20. roku życia, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych – do ukończenia 24. roku życia. Teraz projekt zakłada, że z pomocy skorzystać będą mogli również uczniowie szkół dla dorosłych, w tym policealnych. Nie ma żadnego kryterium dochodowego. To nie jedyna ważna pomoc dla uczniów.

– To wpisuje się trochę w ideę darmowych podręczników dla uczniów najmłodszych klas – zaznaczył Janusz Śniadek.

Aby skorzystać ze świadczenia konieczne jest złożenie wniosku o wypłatę drogą tradycyjną lub elektroniczną. Ich nabór rozpocznie się pierwszego lipca. Pieniędzy na takie stałe świadczenie nie powinno zabraknąć – zapewnił pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw rodziny Tomasz Pitucha.

– Jest to program racjonalnej polityki prorodzinnej rządu. Z pewnością te pieniądze się znajdą. Problemem nie jest wypłacanie świadczenia comiesięcznego 500 plus, dlatego jestem przekonany, że nie będzie także problemem wypłacenie jeden raz w roku, na początek roku szkolnego, świadczenia „Dobry Start” ocenił Tomasz Pitucha.

Ustawa o świadczeniu „Dobry Start” powinna wejść w życie przed pierwszym lipca bieżącego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl