PPOZ przypomina o zasadach dot. zdrowia dzieci podczas roku szkolnego

W związku z rozpoczynającym się dziś rokiem szkolnym Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia przypomina zasady, o których powinni pamiętać rodzice.

Lekarze podkreślają, że dziecko przed wyjściem do szkoły powinno zjeść odpowiedni posiłek, a w jego tornistrze powinno znaleźć się drugie śniadanie, urozmaicone owocami i warzywami.

Poza tym należy zwrócić uwagę na odpowiednio ciepły ubiór dla dziecka i zadbanie o jego bezpieczeństwo podczas drogi do i ze szkoły.

Według ekspertów rodzice powinni przykładać wagę również do odpowiedniej ilości snu oraz zachęcania dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu i uprawianiu sportu.

Rozpoczynamy z nowym rokiem szkolnym nowe obowiązki w domu i dobrze jest, kiedy do tych obowiązków przestępujemy sukcesywnie od początku. Z jednej strony wprowadzamy pewien nawyk, pewną dbałość o dzień, o jedzenie, o ubiór, o higieny, o spanie, a z drugiej strony takie wypracowane nawyki skutkują na całe życie. Wiemy przecież, że ruch, zdrowa dieta, sen, to jest podstawa, jeżeli chodzi o nasze zdrowie. Dbajmy o nasze zdrowie i zdrowie naszych dzieci – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Prezes Bożena Janicka dodała, że poważnym problemem w dzisiejszych czasach są również przeciążone tornistry i plecaki.

Zwróciła uwagę, że należy sprawdzać, czy dzieci nie noszą w nich zbędnych rzeczy. Długotrwałe przeciążanie może bowiem doprowadzić m.in. do wad postawy i uszkodzeń kręgosłupa.

RIRM

drukuj