fot. flickr.com

Profil zaufany – sposób na pandemię, kolejki i biurokrację

W związku z wyborami prezydenckimi wzrosła liczba osób, które założyły profil zaufany. To cyfrowy identyfikator, który potwierdza naszą tożsamość. Umożliwia on załatwianie spraw urzędowych online.

Dzięki temu, że założymy profil zaufany możemy załatwić wiele spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Profil zaufany działa jak odręczny podpis. Dzięki niemu możemy wysyłać przez internet dokumenty czy wnioski do różnych urzędów. Teraz kiedy wybory prezydenckie odbywają się w cieniu koronawirusa, więcej osób zdecydowało się założyć profil zaufany.

– W ciągu ostatnich dni mamy mniej więcej po 20 tysięcy, osób, które zakładają profil zaufany. Łącznie w tej chwili będziemy mieć około 7 mln 200 tys., a może nawet i więcej takich osób, które potwierdziły profil zaufany i z niego korzystają – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Polacy zdecydowali się założyć profil zaufany nie tylko ze względu na możliwość dopisania się do głosowania w wyborach prezydenckich.

Tych powodów dla założenia profilu zaufanego jest dużo więcej niż tylko usługi wyborcze, ale dzisiaj w tych dniach, to jest na pewno bardzo ważny impuls do tego, żeby niektórzy założyli sobie profil zaufany po to, by skorzystać z usług online na gov.pl – wyjaśnia minister cyfryzacji.

Resort cyfryzacji cały czas poszerza katalog e-usług, czyli spraw, które możemy załatwić przez internet, bez pojawiania się  w urzędzie.

– Nie tak dawno uruchomiliśmy możliwość elektronicznego pobierania odpisów aktów stanu cywilnego. Integrujemy też na przykład usługę zbycia, nabycia pojazdu z elektronicznymi skrzynkami podawczymi w biurach powiatowych po to, żeby z kolei ten proces obsługi wniosków był sprawniejszy po stronie urzędów. Tych różnego rodzaju działań jest bardzo dużo. Zmodyfikowana została nie tak dawno usługa „Mój Prąd”. Przygotowana została nowa usługa jeśli chodzi o program Czyste Powietrze – akcentuje min. Marek Zagórski.

Profil zaufany można założyć w serwisach bankowych: PKO BP, ING Bank Śląski, w Banku Millenium, Inteligo, Banku Pekao, mBanku, Santander, Alior Banku, a także w serwisach Envelo. Niedawno Ministerstwo Cyfryzacji wdrożyło także możliwość potwierdzania profilu zaufanego przez banki spółdzielcze.

TV Trwam News

drukuj