Prof. Szwagrzyk dla „Naszego Dziennika”: Nie ma postępu w relacjach ze stroną ukraińską

Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie w bardzo trudnych rozmowach ze stroną ukraińską – powiedział we wtorkowym wywiadzie dla „Naszego Dziennika” wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Wiceprezes IPN pytany był m.in. o sytuację związaną z zablokowaniem przez władze w Kijowie poszukiwań IPN na Ukrainie.

„Nie ma postępu. Są prowadzone rozmowy na poziomie dyplomatycznym, na tę chwilę nie możemy jednak mówić o żadnym przełomie w bardzo trudnych rozmowach ze stroną ukraińską” – powiedział prof. Szwagrzyk.

Jego zdaniem „najważniejsza jest dobra wola, przekonanie, że poszukiwanie szczątków ludzkich nie może być nigdy i w żadnej sytuacji elementem gry prowadzonej przez instytucje danego państwa”.

„I to jest największy problem, bez jego rozwiązania nie posuniemy się ani o krok” – ocenił historyk.

Wiceprezes IPN wyjaśnił w wywiadzie dla „ND”, że „bez odpowiednich kroków podjętych przez stronę ukraińską, które by anulowały tę sytuację czy ją polepszały” nie można mówić o „żadnym postępie we wzajemnych relacjach”.

Jako „bardzo dobrą” ocenił z kolei współpracę stron polskiej i białoruskiej.

„Uzyskujemy wsparcie, zgody na badania, nie doświadczamy żadnych, ale to żadnych problemów, spotykamy się ze zrozumieniem, życzliwością. To daje nam podstawy do tego, żeby z optymizmem patrzeć w przyszłość” – podkreślił prof. Szwagrzyk.

„Staramy się także realizować w Polsce oczekiwania strony białoruskiej. Jak widać, można takie prace realizować w atmosferze wzajemnego zrozumienia” – zauważył historyk.

PAP/RIRM

drukuj