fot. Tomasz Strąg

Prof. R. Szeremietiew pozytywnie o decyzji dot. budowy fregat w ramach programu ”Miecznik”

Były wiceminister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew pozytywnie ocenia decyzję o budowie fregat. Według niego decyzja ta jest jednak spóźniona.

Podpisanie nowego kontraktu minister obrony Mariusz Błaszczak ogłosił wczoraj w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni [więcej].

MON podpisało największy w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego kontrakt. W ramach programu ”Miecznik” powstaną trzy fregaty wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Koszt inwestycji to 10 mld zł. Okręty zostaną wyprodukowane w Polsce. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wskazuje, że będą to jednostki, których siłę rażenia można porównać do rażenia dywizjonu morskiej jednostki rakietowej.

Nowe fregaty będą realizowały szeroki zakres zadań na polskich obszarach morskich i we współpracy z sojusznikami w ramach wspólnych misji, operacji i ćwiczeń.

Marynarka wojenna jest w tej chwili w krytycznym stanie. Nie dostrzega się tego, że Polska jest krajem z dostępem do morza, ma długie wybrzeże i ogromne porty, a duża ilość towarów dociera do nas drogą morską – powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

Umowa dot. budowy fregat podpisana pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia i Konsorcjum PGZ-Miecznik pozwoli na utworzenie wielu nowych miejsc pracy w stoczniach i przedsiębiorstwach zbrojeniowych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj