Prof. Pawłowicz: Sędziowie wkroczyli w obszar polityki

W programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł prof. Krystyna Pawłowicz podkreśliła, że obecność sędziów na jawnym antyrządowym Kongresie Prawników Polskich w Katowicach jest łamaniem przez nich art. 178 Konstytucji RP. Zdaniem konstytucjonalistki, sędziowie w ten sposób weszli w obszar polityki.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz podkreśliła, że sędziowie nie mają prawa organizować politycznych kongresów.

Prawnicy mają prawo organizować tego typu kongresy, jak dziś w Katowicach, ale sędziowie nie mają prawa do organizacji politycznych kongresów ani brać w nich udziału. (…) Zabrania im tego wprost art. 178 ust. 3 Konstytucji RP, który mówi, że „sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”. Sędziowie wkroczyli w obszar polityki, czego nie ukrywa I prezes Sądu Najwyższego. Prof. Małgorzata Gersdorf na początku kongresu wprost powiedziała, że jeśli politycy będą się o nich wypowiadać, to oni wypowiadać się będą w sprawach polityki – wskazała polityk.

Kongres Prawników Polskich można potraktować jako zapowiadany wcześniej bunt wymiaru sprawiedliwości – dodała.

Można to ocenić jako zapowiadany wcześniej bunt środowisk sędziowskich, prawniczych i radcowskich, ale nie wszystkich, dlatego że te trzy korporacje zgromadziły ok. 1400 przedstawicieli. Niektórym sędziom dopłacano, żeby przyjechali na kongres. Środki wpłacało Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Oni jednak nie są reprezentatywni. Na 10 tys. sędziów przyjechało tutaj ledwie kilkuset. Na Kongres Prawników Polskich przyjechały te osoby, które są antyrządowe. Ich jednoczy nie potrzeba przeprowadzenia reformy, ale obrona przed koniecznymi reformami. To jest jasno ukierunkowany, antyrządowy i antyreformatorski zjazd – zaznaczyła prof. Pawłowicz.

Obecność I prezesa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Koena Lenaertsa jest łamaniem zasady neutralności organów unijnych – podkreśliła konstytucjonalistka.

Jednym z honorowych gości Kongresu Prawników Polskich jest I prezes ETS Koen Lenaerts, który łamie tym samym zasadę neutralności organów unijnych. Żaden unijny urzędnik nie ma prawa być po żadnej ze stron sporu, a zwłaszcza prezes Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Zatem Koen Lenaerts bierze udział w spotkaniach antyrządowych w Polsce – wskazała prof. Krystyna Pawłowicz.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Krystyny Pawłowicz można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl