fot. wikipedia

E. Witek: reforma sądownictwa ma służyć obywatelom

Reforma sądownictwa ma służyć obywatelom; obiecaliśmy w kampanii wyborczej, że usprawnimy sądownictwo i to robimy – mówiła dziś w Jaworze szefowa gabinetu Prezesa Rady Ministrów Elżbieta Witek.

Elżbieta Witek była pytana podczas konferencji prasowej w Jaworze (Dolnośląskie) o przeprowadzaną przez PiS reformę sądownictwa.

Reforma sądownictwa ma służyć obywatelom. Do mojego biura poselskiego przychodzą ludzie, którzy najczęściej mają problem z sądami – sprawy trwają zbyt długo, ulegają przedawnieniu. Oczywiście są sędziowie, którzy odpowiedzialnie podchodzą do swojej pracy, ale generalnie to jest problem w skali całego kraju” – podkreśliła Elżbieta Witek.

Zwróciła uwagę, że wymiar sprawiedliwości, w którym orzekają sędziowie „popełniający pospolite przestępstwa, na przykład kradzieże”, nie funkcjonuje dobrze.

Przyjęta ustawa zobowiązuje sędziów do publikowania oświadczeń majątkowych. Obie władze – wykonawcza i ustawodawcza – miały obowiązek publikowania swoich oświadczeń majątkowych, a sędziowie do tej pory byli objęci pewnym tabu. Teraz się to zmieni i będzie można zobaczyć jakim majątkiem oni dysponują” – zauważyła szefowa gabinetu premier.

Zaznaczyła też, że nad władzą wykonawczą i ustawodawczą jest kontrola.

Tylko władza sądownicza pozbawiona jest kontroli, a każda władza pozbawiona kontroli prędzej czy później ulega zwyrodnieniu” – podkreśliła Elżbieta Witek.

PiS obiecywał w trakcie kampanii wyborczej usprawnienie wymiaru sprawiedliwości – dodała.

Robimy to, choć na efekty nie możemy liczyć z dnia na dzień. Ale spełniamy program wyborczy i w tej kwestii jesteśmy jednym z nielicznych rządów, który to robi” – oświadczyła Elżbieta Witek.

W nocy z piątku na sobotę Senat bez poprawek poparł ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. W środę wieczorem na stronach Sejmu został opublikowany projekt PiS dotyczący Sądu Najwyższego, który przewiduje m. in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów Sądu Najwyższego i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Projekt przewiduje, że „z dniem następującym po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy sędziowie SN, powołani na podstawie przepisów dotychczasowych, przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez Ministra Sprawiedliwości”.

 

PAP/RIRM

drukuj