fot. Andrzej Szełęga/KPRP

Ks. kard. Jaworski przekazał Order Orła Białego do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej

Ks. kard. Marian Jaworski – arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej – przekazał Order Orła Białego jako wotum wdzięczności do Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. To najwyższe polskie odznaczenie otrzymał w połowie marca od prezydenta Andrzeja Dudy.

„Przybywam dzisiaj do Kalwarii i wdzięczny jestem Panu Bogu za to, że mimo słabości ciała dał mi tę łaskę, że mogę dzisiaj przekazać Matce Najświętszej swoje wotum: wotum wdzięczności za seminarium, za kapłaństwo i za to, że mogłem doczekać dzisiejszego dnia” – mówił ks. kard. Jaworski.

„Jest to dziękczynienie za wszystkie łaski, które otrzymałem i wciąż otrzymuję, i za tych wszystkich, którzy przychodzą tutaj i otrzymują błogosławieństwo za Jej wstawiennictwem” – dodał.

Jak podkreślił, dziękuje Panu Bogu za wszystko, czym Kalwaria była w jego życiu – m.in. za to, że tuż po II wojnie światowej oo. bernardyni przyjęli przeniesione do Kalwarii ze Lwowa Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne, w którym się uczył.

„To wotum jest nie tylko dziękczynieniem, ale jest także wstawiennictwem za naszą Ojczyznę, za prezydenta RP, władze państwowe i wszystkich, którzy służą dobru wspólnemu. Przychodzę tu dlatego, ażeby Matce Bożej zawierzyć losy naszej Ojczyzny, by panowało w niej bezpieczeństwo, spokój, zgoda – to wszystko, co możemy otrzymać przez nawrócenie serc i przez dar z nieba” – powiedział ks. kard. Jaworski.

Order Orła Białego odebrał od ks. kard. Jaworskiego kustosz sanktuarium o. Azariasz Hess i umieścił odznaczenie w znajdującej się w bazylice kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej.

Ks. kard. Jaworski został uhonorowany Orderem Orła Białego 13 marca „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach wschodnich, pogłębiania dialogu ekumenicznego oraz za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii”.

Ks. kard. Marian Jaworski ma ponad 90 lat. Urodził się 21 sierpnia 1926 roku we Lwowie. Święcenia kapłańskie uzyskał w 1950 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Studiował na Wydziale Teologicznym UJ i na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Był wykładowcą KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie i Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie.

W 1967 r. w wyniku obrażeń w wypadku kolejowym pod Działdowem duchownemu amputowano część lewej ręki. Sakrę biskupią otrzymał w 1984 r. W 1998 r. Jan Paweł II mianował go kardynałem „w sercu”, godność tę otrzymał na konsystorzu w 2001.

Był pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a od 16 stycznia 1991 r. do października 2008 r. pierwszym po II wojnie światowej arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego.

Jako biskup i kardynał Marian Jaworski uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych oraz w konklawe po śmierci Jana Pawła II, które wybrało w 2005 r. jego następcę – Benedykta XVI.

PAP/RIRM

drukuj