Prof. Pawłowicz: Referendum ws. konstytucji musi poprzedzić edukacja społeczeństwa

Referendum i zmiany w Konstytucji RP musi poprzedzić szeroka edukacja narodowa na temat ustawy zasadniczej powiedziała poseł Krystyna Pawłowicz, konstytucjonalista. Ekspert odniosła się w ten sposób do zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy ws. przeprowadzenia w 2018 r. referendum dotyczącego zmian w Konstytucji.

W tej sprawie – jak mówił szef państwa polskiego – powinna odbyć się poważna debata konstytucyjna z udziałem polskiego społeczeństwa.

Polacy mieliby wypowiedzieć się ws. kierunków ustrojowych, roli prezydenta RP, Senatu, Sejmu oraz tego, jakie prawa i wolności obywatelskie muszą być wzmocnione.

Zmiana Konstytucji jest konieczna, ale aby Polacy podjęli decyzję świadomie, muszą uzyskać rzetelne informacje w tej sprawie – podkreśliła poseł Krystyna Pawłowicz.

– Przy obecnym stanie wiedzy – a właściwie niewiedzy – społeczeństwa, przy ogromnych manipulacjach, których teraz (…) dokonuje się z Konstytucją (KOD chodzi z Konstytucją i powołuje się na coś, co jest zupełnie „zdegenerowaną” wiedzą nt. Konstytucji), gdyby w tym stanie wiedzy miano przeprowadzać referendum, to ja się czegoś takiego boję. Podstawową koniecznością jest: po pierwsze, edukacja, a po drugie, odpowiednie załatwienie spraw mediów, które umożliwią taką edukację – wskazała Krystyna Pawłowicz.

Okazję do debaty narodowej i zmian ustawy zasadniczej ma stanowić przypadająca w przyszłym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapowiedź prezydenta ws. plebiscytu już krytykuje opozycja, m.in. Nowoczesna i Platforma Obywatelska. Z kolei politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego opowiadają się za zmianami w obowiązującej  Konstytucji, ale nie całej ustawy zasadniczej.

RIRM

drukuj