fot. https://www.facebook.com/pskrzydl

Prof. P. Skrzydlewski: Wielu Polaków bezwiednie przyjmuje zło wprost płynące z instytucji rządowych i państwowych

Feliks Koneczny mówił, że „państwo nie ma mocy uprawiania nieetycznych czynów, czyli zło nie staje się moralne i dozwolone przez to, że się go dopuszcza państwo albo się je popełnia z ramienia lub na rzecz państwa. Katolik nie powinien pod żadnym warunkiem być narzędziem grzechu i krzywdy”. Warto pamiętać o tych słowach, gdy tak wielu Polaków bezwiednie przyjmuje zło wprost płynące z instytucji rządowych i państwowych – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski, filozof, rektor Akademii Zamojskiej, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Prof. Paweł Skrzydlewski odniósł się do kwestii rozbijania kultury narodowej oraz państwowości Polski. Jak zaznaczył rektor Akademii Zamojskiej, „to dokonywało się na wiele sposobów, ale szczególnie niebezpieczne okazywały się formy ataków, które niszczyły polską tożsamość”.

– Formy ataku miały przede wszystkim swoje źródło w oddziaływaniach obcych nam cywilizacji, które zagnieżdżały się u naszych sąsiadów, ale także w sercach i głowach wielu Polaków. (…) Zewnętrzny atak łatwo dostrzec, zwłaszcza gdy towarzyszy mu brutalna siła i przemoc, ale ataki zewnętrzne nie zawsze muszą opierać się na przemocy fizycznej. Mogą – jak to ma miejsce dziś – polegać na wymuszeniach i szantażach. (…) Taki atak próbuje przeprowadzić dziś na Polskę cała zgraja unijnych biurokratów owładniętych ekologizmem, tęczową ideologią lub nienawiścią do rodzaju ludzkiego – zwrócił uwagę filozof.

Autor felietonu powiedział, że „demosocjalne, pogańskie państwo – jakim staje się dziś Unia Europejska, w której tak mocno istnieje nienawiść do człowieka– może tylko tworzyć cywilizację śmierci. Państwowość ta nie ma żadnego pozytywnego programu rozwoju człowieka”.

– Jest to tylko gra iluzji, która ma dać rzekomą wolność do wszystkiego, łącznie z prawem do zabijania swoich i cudzych dzieci, a wreszcie siebie samego. Nie wszyscy dostrzegają ten obłęd nienawiści – wskazał.

Prof. Paweł Skrzydlewski zapewnił jednocześnie, że „nadzieja istnieje i ma swe mocne fundamenty. Ale nie żyje ona nigdy kłamstwem i półprawdami, fałszem i ułudą”.

– Gdzie szukać nadziei? Przede wszystkim w tym, co Boże, co autentycznie katolickie. Trzeba szukać jej tam, gdzie jest dobre używanie rozumu i prawość woli, gdzie jest poszanowanie naturalnego porządku i niezłomność, gdzie jest przykład i wzór dobrego życia – powiedział rektor Akademii Zamojskiej.

10 lutego obchodzimy 75. rocznicę śmierci Feliksa Konecznego. Felietonista przytoczył słowa historyka, które nie straciły na swojej aktualności, a jakie odnoszą się m.in. do życia w prawdzie katolików pełniących funkcje publiczne.

„Katolicki obywatel, robotnik, urzędnik, oficer, żołnierz, poseł, senator, członek rządu nie może mieć dwóch sumień – katolickiego dla życia prywatnego i niekatolickiego do spraw publicznych. Przyrodzone prawo moralne i Dekalog obowiązują państwo w tej samej mierze, co jednostkę i rodzinę. Państwo nie ma więc mocy uprawiania nieetycznych czynów, czyli zło nie staje się moralne i dozwolone przez to, że się go dopuszcza państwo albo się je popełnia z ramienia lub na rzecz państwa. (…) Jeśli państwo nakazuje zło, należy się od pełnienia go bezwarunkowo uchylać. Katolik nie powinien pod żadnym warunkiem być narzędziem grzechu i krzywdy” – brzmiały słowa Feliksa Koniecznego.

– Warto pamiętać o tych słowach, gdy tak wielu Polaków bezwiednie przyjmuje zło wprost płynące z instytucji rządowych i państwowych – zaznaczył filozof.

Felieton autorstwa prof. Pawła Skrzydlewskiego dostępny jest [w tym miejscu].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl