PAP/Paweł Supernak

Niebezpieczne zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości

Zmiany w mediach publicznych za pomocą uchwał i siłowe ich przejęcie, a następnie powołanie osoby pełniącej funkcję Prokuratora Krajowego w miejsce urzędującego, konstytucyjnie wybranego, Prokuratora Krajowego. Teraz rządząca koalicja zabiera się za Trybunał Konstytucyjny.

Przed Trybunałem Konstytucyjnym ważne rozstrzygnięcia, m.in. te w sprawie ustaw skierowanych do sędziów przez prezydenta Andrzeja Dudę, ustawa budżetowa i okołobudżetowa.

– Są również wątpliwości ekspertów co do prawidłowości uchwalenia ustawy budżetowej, okołobudżetowej, noweli prawa o szkolnictwie wyższym. Wszystkie trzy ustawy trafią do Trybunału Konstytucyjnego – mówiła prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Prezydent Andrzej Duda ma wątpliwości co do trybu uchwalenia ustaw bez udziału dwóch demokratycznie wybranych posłów: Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym uniemożliwiono udział w pracach Izby. Trybunał Konstytucyjny ma pracować i rozstrzygać, a tym czasem rządząca koalicja – podobnie jak w przypadku Prokuratury – zastanawia się, w jaki sposób uchwalić zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.

– Doprowadzenie do działania Trybunału Konstytucyjnego zgodnie z prawem i w duchu Konstytucji RP – stwierdził Arkadiusz Myrcha, wiceminister sprawiedliwości.

Polityk mówił wprost, że chodzi o usunięcie trzech sędziów: Mariusza Muszyńskiego, Jarosława Wyrembaka i Justyna Piskorskiego. W koalicji rządzącej wciąż ma trwać dyskusja na temat sposobu rozwiązania kwestii Trybunału Konstytucyjnego. Niewykluczona jest dotychczasowa ścieżka, czyli zmiany za pomocą niewiążących uchwał. Rząd ma możliwość wprowadzania zmian, ale musi to robić zgodnie z Konstytucją RP.

– Stworzyliście większość parlamentarną, macie do tego prawo, ale zróbcie to zgodnie z obowiązującymi przepisami, czyli ustawami, a tymczasem czym się rządzi? Uchwałami – mówiła w Szczecinie była marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

W Warszawie odbył się w sobotę „Protest Wolnych Polaków”. Kwestię zmian w wymiarze sprawiedliwości wprowadzanych przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę skomentował prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

– Dzisiaj ci sami, którzy nie tak dawno nosili napis „Konstytucja”, depczą ją w sposób zupełnie niesłychany – akcentował Jarosław Kaczyński.

To Trybunał Konstytucyjny stoi na straży przestrzegania ustawy zasadniczej.

– Bez niezależnego, rzeczywiście niezależnego Trybunału Konstytucyjnego nie ma praworządności, nie ma możliwości zapewnienia tego, by konstytucja była przestrzegana – podkreślił prezes PiS.

Pierwszy „Protest Wolnych Polaków” odbył się 11 stycznia br., a jego powodem był sprzeciw wobec siłowego przejęcia mediów publicznych. Protestowano także przeciwko aresztowaniu ułaskawionych przez prezydenta posłów, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

https://twitter.com/RafalBochenek/status/1756352246613266861

 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl