fot. Monika Bilska

Prof. K. Szwagrzyk o zgodzie Ukrainy na prace poszukiwawcze: Słowa, o których słyszeliśmy od długiego czasu, wreszcie nabrały konkretnych i realnych kształtów

Słowa, o których słyszeliśmy od długiego czasu, wreszcie nabrały konkretnych i realnych kształtów. Wierzę, że to jest zapowiedź naszych dalszych i znacznie szerszych działań na terenie Ukrainy – powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, który kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Odniósł się w ten sposób do informacji o zgodzie Ukrainy na rozpoczęcie prac poszukiwawczych na jej terytorium.

Informację o planowanych poszukiwaniach przekazała wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN mec. Anna Szeląg, odnosząc się do pytania o zgodę Ukrainy na rozpoczęcie prac w dwóch miejscach pochówku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w 1939 r. pod Lwowem. O zgodzie strony ukraińskiej poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który w ostatnich dniach wziął udział w posiedzeniu Komitetu Konsultacyjnego prezydentów Polski i Ukrainy. [czytaj więcej]

„Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN zamierzają odnaleźć szczątki żołnierzy września 1939 roku, którzy polegli w obronie Lwowa” – powiedziała mecenas Anna Szeląg.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk potwierdził informacje o tym, w jakich rejonach Ukrainy odbędą się pierwsze prace poszukiwawcze polskich żołnierzy, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku w obronie Lwowa.

–  Strona ukraińska wydała oficjalne zezwolenia umożliwiające nam prace poszukiwawcze na razie w dwóch miejscach na terenie Ukrainy. Chodzi o Zboiska i Hołoska, a więc obszary związane z wrześniem 1939 roku i pochówkami polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku w obronie Lwowa. W tych dwóch miejscach, jako pierwszych, będziemy w takim razie pracowali na Ukrainie – wskazał profesor.

Zboiska i Hołosko to tereny, które w 1939 r. były miejscem walk polskich żołnierzy z niemieckim Wehrmachtem.

„Na Hołosku znajduje się mogiła, która została ujawniona w poprzednich latach przez pracowników dawnej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a obecnie zatrudnionych w Instytucie Pamięci Narodowej. Tam są groby około 120 żołnierzy, których należy ekshumować, jednak na te prace w tym roku – ze względu na ich zakres i warunki jesienno-zimowe – jest już za późno. Natomiast jeszcze w listopadzie chcemy przeprowadzić prace sondażowe w Zboiskach, które będą polegać na zlokalizowaniu i wytyczeniu granic mogiły, gdzie również pogrzebani są żołnierze września 1939 roku” – mówiła mecenas Anna Szeląg.

Prace poszukiwawcze na Ukrainie są pierwszym krokiem do całkowitego pojednania polsko-ukraińskiego.

– Bardzo się cieszę z tego powodu, bo to oznacza, że słowa o których słyszeliśmy od długiego czasu, wreszcie nabrały konkretnych i realnych kształtów. Wierzę, że to jest zapowiedź naszych dalszych i znacznie szerszych działań na terenie Ukrainy. Pierwsze z prac nastąpią jeszcze jesienią, a drugie na wiosnę roku następnego – powiedział wiceprezes IPN.

radiomaryja.pl/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl