Prof. A. Zybertowicz: Brak ekshumacji byłby rażącym niedociągnięciem

Rodziny nie mogą mieć prawa weta w sprawie ekshumacji – powiedział w „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja prof. Andrzej Zybertowicz.

Prof. Andrzej Zybertowicz wskazał, że rodziny nie mają prawa blokować ekshumacji i powinny pozwolić działać organom ścigania.

– Każda prawnik przyzna, że rodzina nie może mieć prawa weta w sprawie ekshumacji. Nie mogą mieć prawa zablokowania maszynerii prawa. Dlaczego? Czasami jest tak, że osoba zmarła traci życie w wyniku działalności przestępczej swojej rodziny. Wtedy rodzina, która potrafiłaby zablokować sekcję zwłok, mogłaby uniemożliwić organom ściągania zbadanie przyczyn śmierci – powiedział.

Ekshumacja w Rosji była przeprowadzona niedbale, co jest rażącym zaniedbaniem.

– Wiemy, że sekcje zwłok były przeprowadzone w Rosji niedbale, z brakiem poszanowania dla godności osób zmarłych. Jeśli jakikolwiek polski żołnierz ginął za granicą, to w Polsce w każdym przypadku przeprowadzano sekcję zwłok. W przypadku tej wielkiej tragedii, jaka ma wymiar polityczny, nie przeprowadzono jej, co jest rażącym niedociągnięciem – dodał.

Ekshumacja przeprowadzona w sposób dbały i dokładny może, przy dzisiejszej technologii przynieść nowe informacje.

– W ostatnich latach techniki zbierania informacji o przyczynach zgonu poszły istotnie do przodu i jest możliwe zgromadzenie, dzięki analizie szczątków zmarłych, nowych informacji – podkreślił Andrzej Zybertowicz.

Profesor stwierdził, że niektóre środowiska szukają w tej sprawie punktów zapalnych do wywołania niepokoju w społeczeństwie.

– Mam wrażenie, że to środowisko nastawia się na prowokacje, które „odtańczano” pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu. Mam wrażenie, że posunięcia środowiska Obywateli RP i innych to tworzenie punktów zapalnych po to, żeby intensyfikować społeczny niepokój – podsumował.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj

RIRM

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl