fot. PAP/EPA

Prodemokratyczne protesty w Hongkongu

Tysiące osób uczestniczyło w prodemokratycznym proteście w Hongkongu. Odbył się on mimo wydanego zakazu manifestacji.

To kolejna niedziela z rzędu, gdy tysiące mieszkańców Hongkongu manifestowało przeciwko lokalnym władzom. Wyszli na ulice mimo zakazu demonstracji. Według strajkujących rząd centralny powoli ogranicza autonomię Hongkongu.

W Hongkongu w ciągu ostatnich trzech miesięcy w trzech protestach ponad milion osób wyszło na ulicę. Tak więc przed 1 października będziemy kontynuować nasz protest z naszym kursem wolnych wyborów. Rząd Hongkongu powinien być wybierany przez obywateli Hongkongu, a nie przez Pekin – mówił Joshua Wong, prodemokratyczny aktywista w Hongkongu. 

Protesty są odpowiedzią na zgłoszony przez władze Hongkongu projekt zmian prawa, który ma umożliwić ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. Manifestacje są często związane ze starciami z policją.

Dlatego oprócz uchwalenia ustawy o prawach człowieka i demokracji w Hongkongu, zdecydowanie wzywam rząd USA do zaprzestania eksportu broni policyjnej dla policji w Hongkongu. Nie powinni być partnerem ani zwolennikiem popierania brutalności policji w takim globalnym mieście – podkreślał Joshua Wong. 

Wcześniej protestujący gromadzili się przed konsulatem Wielkiej Brytanii. Wzywali brytyjski rząd, aby zareagował na łamanie wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji z 1984 roku. Według niej Hongkong, mimo zwierzchnictwa Pekinu, powinien do 2047 roku utrzymać swoją odrębność od Chińskiej Republiki Ludowej. Chodzi o niezawisłe sądownictwo, podział władz i swobód obywatelskich oraz całkowitą demokrację.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl