Problemy kadrowe branży transportowej i logistycznej w Polsce

Branża transportowa i logistyczna w Polsce ma coraz większe problemy kadrowe. Jak napisał tygodnik „Wprost”, w sektorze istnieje duża ilość wakatów i to pomimo wysokich zarobków, na jakie mogą liczyć kierowcy.

Polska w branży transportowej jest europejskim liderem, jednak charakter pracy i duża odpowiedzialność sprawiają, że coraz mniej Polaków decyduje się na tego rodzaju zajęcie lub wybiera pracę na Zachodzie. Z danych wynika, że rodzimi transportowcy uzupełniają braki zagranicznymi kierowcami, głównie z Ukrainy i Białorusi.

W ubiegłym roku konieczne uprawienia w zakresie prowadzenia pojazdów w ruchu międzynarodowym uzyskało blisko 50 tys. obcokrajowców.

Przewoźnik Waldemar Jaszczur podkreślił, że sytuacja kadrowa w branży jest tragiczna. Zwrócił uwagę na dużą rolę władz, które powinny wprowadzić ułatwienia, by zwiększyć konkurencyjność płacową polskich firm.

– Polscy kierowcy lawinowo odchodzą do pracy głównie w niemieckich firmach. Powód jest jeden – wynagrodzenie. Przewoźnicy niemieccy otrzymują dofinansowanie za drogi, zwrot podatku, akcyzy za paliwo, itd. Rządy państw europejskich bardzo wspierają własny, lokalny transport. To powoduje ich szybszy rozwój i stwarza większe możliwości, a my, niestety, stoimy w miejscu. U nas jest inaczej – nasza branża jest obłożona wielkimi podatkami, ubezpieczenia rosną lawinowo, nie wiemy, skąd to pochodzi – zaznaczył Waldemar Jaszczur.

Jak napisał tygodnik, powołując się na przedstawicieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, problem mogłyby rozwiązać również zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej już przywróciło nauczanie zawodu kierowcy w szkołach, który jest obecny w ok. 59 placówkach w Polsce. Obecnie w klasach szkolących przyszłych kierowców-mechaników uczy się blisko 2 tys. osób.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl