Próbki wraku zbadają polscy eksperci

Próbki pobrane przez polskich biegłych w Smoleńsku będą badać tylko polscy eksperci – poinformował rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

Podkreślił też, że obecnie znajdują się one w Rosji. Wcześniej pojawiły się doniesienia, że próbki pobrane z wraku TU154 M będą badali rosyjscy eksperci.

– Aktualnie te próbki są zabezpieczone w Rosji. Opieczętowane oplombowane i trafią do naszego kraju w ramach realizacji wniosku o pomoc prawną. Tak to się odbywa jeżeli chodzi o współpracę, które ratyfikowały konwencję Strasburską. I tak wygląda współpraca Polski z Rosją czy Polski z innymi krajami europejskimi. Jest to polski dowód z polskim postępowaniem. Dostęp do tego materiału dowodowego będą mieli tylko i wyłącznie polscy prokuratorzy i polscy biegli – powiedział Mateusz Martyniuk.                               

Przypomnijmy, że wczoraj „Rzeczpospolita” doniosła o tym, że polscy biegli, którzy ostatnio przebywali w Smoleńsku znaleźli ślady trotylu na wraku TU154 M.

Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej Płk Ireneusz Szeląg odnosząc się do tych informacji zaprzeczył, by stwierdzono ślady materiałów wybuchowych wewnątrz samolotu i na poszyciu skrzydła. Jednocześnie dodał, że  dopiero badania laboratoryjne wyjaśnią sprawę. Po tym gazeta wycofała się ze swoich informacji.

Są jednak inne ekspertyzy, które potwierdzają, że na poszyciu samolotu mogły występować materiały wybuchowe wskazywał mec. Piotr Pszczółkowski, pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego.

– Niezależnie od tych informacji, które potwierdziła Wojskowa Prokuratura Okręgowa, mianowicie informacji dotyczących tego, że podczas oględzin miejsca zdarzenia w Smoleńsku prokuratorzy przy pierwszych podstawowych badaniach byli w stanie zarejestrować szereg pozytywnych sygnałów urządzeń pomiarowych, wskazujących na możliwość występowania materiałów wybuchowych – są inne niezależne ekspertyzy  przeprowadzone przez niezależnych biegłych, które tego rodzaju fakty potwierdzają – powiedział mec. Piotr Pszczółkowski.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl