Nie będzie Wysokiej Komisji Obywatelskiej ws. Smoleńska

Sejmowa komisja ustawodawcza oddaliła powołanie Wysokiej Komisji Obywatelskiej do wyjaśnienia przebiegu katastrofy smoleńskiej. Autorem projektu był poseł Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.

Wniosek posła Witolda Pahla z PO o odrzucenie projektu uchwały poparło 14 posłów, przeciwko było 10, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Powołanie Wysokiej Komisji Obywatelskiej do zbadania katastrofy Smoleńskiej pozwoliłoby przezwyciężyć kryzys wiarygodności – mówił pos.Ludwik Dorn.

– Ktoś, kto jest przywiązany do faktów może twierdzić tyle, że komisja Millera utraciła tutaj wiarygodność, a powołanie Wysokiej Komisji Obywatelskiej, w której czołową rolę odgrywają naukowcy i eksperci, która umożliwiłaby powołanie międzynarodowego panelu ekspertów oraz zgłaszanie wniosków dowodowych np. przez tych  naukowców, którzy uczestniczą w pracach zespołu pos. Antoniego Macierewicza, pozwoliłoby przezwyciężyć ten kryzys wiarygodności. Bo tutaj chodzi przecież o kilkanaście ostatnich sekund lotu Tu-154M – akcentował Ludwik Dorn.

Poseł Solidarnej Polski uważa, że jego koncepcja jeszcze nie legła w gruzach, bo uchwała będzie rozpatrywana na posiedzeniu plenarnym. Poseł Solidarnej Polski liczy na poparcie posłów PSL, SLD i Ruchu Palikota.

Mam nadzieję, że możliwe będzie odrzucenie tego wniosku, odrzucenie w pierwszym czytaniu. Prowadzę także pewną pracę polityczną. Wydaje mi się, że PSL jeszcze nie podjęło decyzji i raczej obecnie skłania się do tego, by ten projekt poprzeć. Ruch Palikota też może zagłosować za tym projektem i nad tym projektem pracować nadal, nie odrzucać go. Pewną tajemnicą jest zachowanie klubu SLD. Nie jest wykluczone, iż w tej sprawie na posiedzeniu plenarnym uda się przegłosować PO – powiedział Ludwik Dorn, poseł SP.

RIRM

drukuj