fot. PAP/EPA

Prezydent złożył kondolencje w związku z atakami w Stambule

Prezydent Andrzej Duda przesłał w niedzielę depeszę kondolencyjną do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w związku z dwoma zamachami terrorystycznymi, które miały miejsce w Stambule. Zginęło w nich 38 osób, a rannych zostało 155.

„Składam na Pana ręce, w imieniu swoim oraz Narodu Polskiego, wyrazy najgłębszego współczucia i solidarności w tych trudnych chwilach” – napisał prezydent Duda.

Zapewnił także o modlitwie za wszystkich zmarłych, rannych oraz ich rodziny.

Wśród ofiar śmiertelnych sobotnich zamachów jest 30 policjantów, siedmiu cywilów i jedna niezidentyfikowana osoba.

Do pierwszej z dwóch eksplozji, które dzieliło zaledwie 45 sekund doszło w sobotę w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu, gdzie wcześniej odbył się mecz. Doszło tam do wybuchu samochodu-pułapki. Sprawca użył zdalnie sterowanego detonatora. Samochód wybuchł w bezpośrednim sąsiedztwie autokaru, w którym znajdowali się funkcjonariusze z oddziałów specjalnych.

Druga eksplozja nastąpiła w położonym niedaleko parku Macka, gdzie zamachowiec samobójca zdetonował na sobie ładunek. Sprawca wszedł w środek grupy policjantów, którzy tam się znajdowali.

Do podwójnego zamachu przyznała się powiązana ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK) organizacja bojowa Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK).

PAP/RIRM

drukuj