fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP

Prezydent weźmie udział w XII Krajowym Zjeździe Adwokatury

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystej inauguracji XII Krajowego Zjazdu Adwokatury, który rozpocznie się dziś przed południem w Krakowie. W trakcie uroczystości przewidziano wystąpienie prezydenta.

Do Krakowa przyjedzie 327 delegatów, reprezentujących 25-tysięczne środowisko z 24 izb adwokackich w Polsce, a także zaproszeni goście reprezentujący inne środowiska prawnicze, władze państwowe i samorządowe oraz goście zagraniczni.

Podczas zjazdu delegaci wybiorą nowe władze samorządu, w tym prezesa, członków Naczelnej Rady Adwokackiej, prezesa i sędziów Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, przewodniczącego i członków Wyższej Komisji Rewizyjnej oraz Rzecznika Dyscyplinarnego Adwokatury.

O funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej rywalizować będą obecny wiceprezes Jacek Trela i zasiadająca w NRA adwokat z Krakowa Małgorzata Kożuch.

Uczestnicy zjazdu będą dyskutować na temat głównych kierunków działań na najbliższe lata i problemów nurtujących środowisko adwokackie, w tym bieżącej sytuacji prawa w Polsce, sytuacji na rynku usług prawnych i roli adwokatów ramach wymiaru sprawiedliwości.

Organizatorem zjazdu, który po 23 latach ponownie odbywa się w Krakowie, jest Krakowska Izba Adwokacka.

To szczególne wyróżnienie dla Krakowa, zważywszy, że przypada ono w roku 1000-lecia ustanowienia przez Bolesława Chrobrego w Krakowie protoadwokatów dla wdów i sierot (1016), będących pierwowzorami pełnomocników z urzędu, oraz tuż przed przypadającym na przyszły rok jubileuszem 155-lecia istnienia Izby Adwokackiej w Krakowie. Jest to najstarsza, działająca nieprzerwanie izba adwokacka w Polsce – mówił dziennikarzom dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Paweł Gieras.

Miejscem obrad XII Krajowego Zjazdu Adwokatury będzie centrum Kongresowe ICE Kraków. Zjazd poprzedzi Msza św. w Katedrze Wawelskiej, odprawiona w czwartek wieczorem przez ks. bp. Tadeusza Pieronka w intencji Polskiej Adwokatury.’

 

PAP/RIRM

drukuj