fot. PAP/EPA

Prezydent USA J. Biden podpisał CHIPS and Science Act

Dr Artur Wróblewski, amerykanista, ocenia, że podpisana przez prezydenta USA Joe Bidena ustawa CHIPS and Science Act jest dokumentem o przełomowym znaczeniu. Przepisy zakładają inwestycję 280 mld dolarów w produkcję półprzewodników w Stanach Zjednoczonych oraz w badania naukowe nad technologiami.

Prezydent USA Joe Biden, podpisując dokument, wskazał, że ma on pomóc krajowi konkurować z Chinami. Negocjowana w Kongresie przez ponad rok legislacja (poparta przez polityków obu partii) zakłada wydatki w wysokości 280 mld dolarów, w tym 52 mld w ulgach podatkowych i innych zachętach dla firm inwestujących w produkcję półprzewodników i chipów komputerowych w USA.

170 mld dolarów przeznaczone ma być na badania naukowe, rozwój technologii i eksplorację kosmosu.

O znaczeniu ustawy mówi dr Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

– Jesteśmy w momencie kluczowym rekonfiguracji sił, tworzenia się nowego ładu czy porządku międzynarodowego opartego na państwach z jednej strony demokratycznych, z drugiej strony autorytarnych. Inwestycja amerykańska jest inwestycją w bezpieczeństwo i obronę naszej cywilizacji, mówiąc górnolotnie, naszej przestrzeni, demokracji, praw człowieka. Z drugiej strony mamy dyktatorów i autokratyczne rządy, które być może chcą zacząć narzucać innym swoją wolę. Żeby tak się nie stało, Zachód musi zachować przewagę technologiczną, naukową – zwrócił uwagę dr Artur Wróblewski.

CHIPS and Science Act zakłada największy od 70 lat wzrost wydatków na badania. Ma pozwolić USA utrzymać pozycję światowego lidera, a także będzie stymulować rozwój komputerów kwantowych i sztucznej inteligencji. Ponadto środki mają przyczynić się do powstania szczepionki na choroby nowotworowe.

         Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl