Ukraina: w Sztabie Generalnym pojawił się specjalny doradca USA

W Sztabie Generalnym i Ministerstwie Obrony Ukrainy we wtorek rozpoczął pracę specjalny doradca ze Stanów Zjednoczonych Keith Dayton, który będzie konsultantem do spraw wdrażania w ukraińskiej armii standardów NATO.

Dayton został przedstawiony tego dnia ministrowi obrony Stepanowi Połtorakowi przez amerykańską ambasador w Kijowie Marie Yovanovitch. Specjalny doradca wojskowy przybył na Ukrainę w czasie wprowadzania stanu wojennego po ataku Rosji na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.

„Jestem obeznany z kulturą waszego kraju i wyzwaniami, które stoją przed nim na drodze do wprowadzania zasad i standardów Sojuszu. Będę wam w tym pomagał” – oświadczył Dayton.

Minister Połtorak poinformował swoich rozmówców o sytuacji na Morzu Azowskim i Czarnym, które połączone są Cieśniną Kerczeńską. W niedzielę Rosjanie ostrzelali tam trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej. Wśród ukraińskich marynarzy są ranni. Rosjanie zajęli ukraińskie okręty i zatrzymali ich załogi.

„Wprowadzenie stanu wojennego jest konieczne jako środek prewencyjny w razie szerokiej, lądowej operacji wojskowej przeciwko Ukrainie. Powinniśmy sprawdzić gotowość reagowania na wszelki rozwój wydarzeń” – oświadczył Połtorak.

Generał Keith Dayton był w przeszłości koordynatorem bezpieczeństwa ds. szkoleń policji w Autonomii Palestyńskiej i attache wojskowym w ambasadzie USA w Moskwie. Jest szefem Europejskiego Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem im. Marshalla w Garmisch-Partenkirchen.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl