fot. fot. Eliza Radzikowska-Białobrzewska/prezydent.pl

Prezydent spotkał się z przedstawicielami Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

„Jesteście częścią tej misji” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim z dziećmi biorącymi udział w akcji Kolędnicy Misyjni.

Młodzi artyści z parafii Świętej Barbary w Łęcznej zaprezentowali parze prezydenckiej scenkę kolędniczą i śpiewali polskie kolędy. W spotkaniu uczestniczył, m.in. ks. Tomasz Atłas, Dyrektor Krajowy PDM.

Kolędnicy Misyjni to dzieci, które łączą polską tradycję kolędowania z niesieniem pomocy rówieśnikom w krajach misyjnych. W okresie Bożego Narodzenia chodzą od domu do domu, dzieląc się z mieszkańcami swojej parafii ewangeliczną radością i błogosławieństwem, zachęcają przy tym do modlitwy i ofiary na rzecz ich rówieśników. W tym roku pomagają w edukacji dzieciom na Madagaskarze.

To, co tak pięknie robicie, to wielkie wsparcie dla pracy tych misjonarzy, którzy bezpośrednio tam, w różnych miejscach na świecie, teraz na Madagaskarze, realizują swoją misję – z jednej strony niesienia wiary, ale chyba przede wszystkim niesienia wielkiej pomocy duchowej i materialnej – podkreślił Andrzej Duda.

Wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli podziękowania dzieciom za ich wysiłek i dar serca. Prezydent zaznaczył, że pomoc, która wspiera projekty edukacyjne, także szpitale czy domy dla dzieci ulicy, to pomoc bardzo często ratująca życie.

I dlatego jestem wam ogromnie wdzięczny, że się angażujecie, że wpisujecie się w to, co głosi Ojciec św. Franciszek, który ogłosił ten rok Rokiem Miłosierdzia – powiedział Andrzej Duda.

Podziękował też organizatorom Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci za to, że swoim sercem i pracą wspierają misję. Pierwsza Dama złożyła przybyłym gościom życzenia noworoczne.

 

 

***

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci powstało w 1843 roku we Francji. Zrzeszało katolickie dzieci, które podjęły modlitwę i wyrzeczenia dla ratowania chińskich dzieci w czasie głodu. W ciągu dwudziestu lat znane było już nie tylko w Europie, ale także w obu Amerykach i w Azji.  W 1922 roku papież Pius XII uczynił je „papieskim”, zalecając jego rozwój w każdej parafii i diecezji na świecie.

Polskie dzieci pomogły już dzieciom w Indiach, Sudanie Południowym, dwóch krajach Kotliny Kongo, Ugandzie, Republice Środkowoafrykańskiej, Burkina Faso, Peru, Wietnamie, Pakistanie, Boliwii i Papui Nowej Gwinei.

prezydent.pl/RIRM

drukuj