fot. PAP/Marcin Bielecki

Prezydent RP: Martyrologia Grudnia’70 nie była daremna. Z niej wyrósł polski sierpień 1980 roku, a potem wolna Polska

Martyrologia Grudnia’70 nie była daremna, z niej bowiem wyrósł polski sierpień 1980 roku, a potem wolna Polska – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników wtorkowych obchodów 49. rocznicy Grudnia’70 w Gdyni.

Okolicznościowy list Andrzeja Dudy przeczytał jego rzecznik prasowy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Błażej Spychalski, podczas porannej uroczystości przed pomnikiem Ofiar Grudnia’70, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia.

„Masakra popełniona w Gdyni 17 grudnia 1970 r. na robotnikach idących wczesnym rankiem do pracy, jak również krwawa rozprawa z protestującymi na gdańskich ulicach stanowiły apogeum tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu. Minęło już niemal pół wieku, ale Gdynia, Wybrzeże i cała Polska zawsze będą pamiętać z tą samą żarliwą siłą” – podkreślił.

Szef państwa polskiego znaczył, że „niestety, po raz kolejny potwierdziła się gorzka prawda polskiej historii, że >>wolność krzyżami się mierzy<<„.

„Składamy hołd ofiarom Grudnia 1970 roku i potępiamy ich zabójców, sprawców grudniowej zbrodni” – napisał prezydent.

„Wiele przemawia za tym, że rozbudzenie wtedy słusznego, ludzkiego gniewu, śmiercionośne strzały i rozlew krwi mogły być cyniczną prowokacją, służącą przetasowaniom na szczytach komunistycznej władzy. Na pewno zaś tragedia grudnia 1970 roku była wynikiem arogancji rządzących, ich intelektualnej i moralnej małości oraz pogardy dla społeczeństwa” – ocenił Andrzej Duda.

Przypomniał, że krwawe pacyfikacje na Wybrzeżu pociągnęły za sobą śmierć 45 osób, ponad 1100 osób zostało rannych, a ok. 3 tysiące ludzi brutalnie pobito i aresztowano.

„Władza nazywająca się ludową pokazała robotnikom, że nie powinni mieć jakichkolwiek złudzeń co do jej fałszu i zbrodniczej natury” – stwierdził.

Prezydent RP podkreślił, że „martyrologia Grudnia’70 nie była daremna”.

„Z niej bowiem wyrósł polski sierpień 1980 roku, a potem wolna Polska. Idea solidarności, zespolonej robotniczej siły i społecznej samoorganizacji miała swoje korzenie podczas grudniowych wydarzeń. Bo to przecież wtedy właśnie powstał w Gdyni pierwszy międzyzakładowy komitet strajkowy” – dodał Andrzej Duda.

„Dzisiejsza niepodległa Rzeczypospolita, państwo, w które wspólnie pragniemy jak najlepiej urzeczywistniać ideały Solidarności, ideały demokracji, społecznej sprawiedliwości, poszanowania godności ludzkiej i praw pracowniczych jest w wielkiej mierze wypełnieniem patriotycznego i obywatelskiego przesłania, jakie kierują do nas ofiary Grudnia 1970. Będziemy niestrudzenie kultywować ich dziedzictwo” – zapewnił szef państwa polskiego.

Uroczystości upamiętniające rocznicę Grudnia’70 pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni rozpoczęły się o godz. 6.00. To właśnie w okolicy przystanku SKM Gdynia-Stocznia o tej porze, przed 49 laty, ze strony wojska i milicji padły pierwsze strzały do robotników udających się do pracy.

W trakcie uroczystości odmówiono modlitwę pod przewodnictwem metropolity gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Odczytano apel poległych, złożono kwiaty pod monumentem, a kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe.

Drugą, popołudniową część gdyńskich obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń w grudniu 1970 r. rozpocznie Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po nabożeństwie jego uczestnicy przejdą ulicami śródmieścia pod drugi Pomnik Ofiar Grudnia’70 przed Urzędem Miasta, gdzie m.in. złożone zostaną kwiaty i odczytany będzie apel poległych.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. W Gdańsku i Szczecinie protestujący podpalili gmachy komitetów wojewódzkich PZPR. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni), a ponad 1160 zostało rannych.

https://twitter.com/GrzegorczykH/status/1206840037695983616

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl