Prezydent: Prace IPN na Łączce to służba dla Rzeczypospolitej

Prace archeologiczno-ekshumacyjne, które Instytut Pamięci Narodowej prowadzi na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie to służba dla Rzeczypospolitej – oświadczył prezydent Andrzej Duda, który dzisiaj odwiedził miejsce prac specjalistów Instytutu.

„Z wielkim wzruszeniem przybyłem tutaj na Powązki na tzw. Łączkę, żeby pokłonić się szczątkom żołnierzy niezłomnych, które zostały wydobyte przez zespół pana prof. (Krzysztofa) Szwagrzyka, przez tych ludzi, którzy tutaj z tak wielkim poświęceniem wykonują tę służbę dla Rzeczypospolitej” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda dodał, że przyszedłem podziękować za to, że służą tak Polsce. To młodzi ludzie, wolontariusze, to ci, „którzy wykonują tak niezwykle ważne zadanie, którym jest bez wątpienia budowaniem godności naszego państwa” – zauważył prezydent.

Prace IPN, które mają potrwać do końca czerwca br., są realizowane na terenie do niedawna niedostępnym – do grudnia 2016 r. zajmowanym przez grobowce z lat 80. Poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.

W ostatnich dniach – jak poinformował PAP wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który w Instytucie kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji – w miejscu poszukiwań odkryto masową jamę grobową.

„Odkryliśmy tam szczątki co najmniej kilkunastu osób” – powiedział profesor.

We wtorek miejsce prac IPN odwiedził minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl