fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę okołobudżetową na rok 2014

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową na 2014 r. Podpis prezydenta zyskała również nowela ustawy o finansach publicznych – obie ustawy są ściśle związane z przyszłorocznym budżetem.

Ustawa okołobudżetowa przewiduje, m.in. wzrost akcyzy na wyroby spirytusowe i tytoniowe. Ponadto zakłada zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce. Nowela ustawy o finansach publicznych natomiast, zakłada wprowadzenie nowej stabilizującej reguły wydatkowej, która ma m.in. w dłuższym okresie zredukować dług publiczny.

Poseł Beata Szydło, członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówi, że prezydent został postawiony pod ścianą przez koalicję rządową PO-PSL.

– Podobnie będzie z ustawą o OFE, którą prezydent zapewne też podpisze – mimo iż ma wątpliwości. To w pewnym sensie stawianie prezydenta pod ścianą przez, m.in. Donalda Tuska i koalicję rządzącą. Niepodpisanie ustaw w obecnej sytuacji finansów publicznych, to przede wszystkim brak budżetu na przyszły rok – zauważa Beata Szydło.
Ustawy, które zyskały akceptację prezydenta nie oznaczają dobrych wiadomości dla Polaków – stwierdziła poseł Szydło.
– To są regulacje, które dla przeciętnego Polaka nie są dobrymi wiadomościami, ponieważ są to przede wszystkim kolejne podwyżki akcyzy, ale i decyzja o tym, że VAT w przyszłym roku będzie na poziomie 23 proc. – przypomina członek Komisji Finansów Publicznych.

RIRM

drukuj