fot. PAP

Ustawa o GMO podpisana

Rozporządzenie nie zablokuje w Polsce rejestracji i obrotu nasionami zmodyfikowanymi genetycznie – mówi część ekspertów.

Pomimo wielu protestów wczoraj prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o nasiennictwie. Według zapewnień rządu rozporządzenia do tej ustawy mają zakazać uprawiania roślin GMO.

Dokumenty zostały już przyjęte przez stały komitet Rady Ministrów i wejść w życie razem z ustawą.  Prof. Jan Szyszko były minister środowiska mówi, że Polska będzie otwarta całkowicie na wszelkie odmiany roślin genetycznie modyfikowanych, które są w rejestrach państw UE.

– O ile Polska będzie chciała zakazać jakiejś odmiany będzie musiała iść tą procedurą, którą wskazuje prezydent. Czyli Polska będzie musiała składać wniosek, prosić UE o to, aby zakazać konkretnej odmiany. Decyzja zapada większością kwalifikowaną na posiedzeniu Rady Europy – mówi prof. Jan Szyszko.

Danuta Pilarska, przewodnicząca stowarzyszenia producentów żywności metodami ekologicznymi Ekolad zapowiada zorganizowanie kolejnych akcji przeciwko GMO. Podpisanie ustawy wiąże się z ogromnymi szkodami dla rolnictwa.

-Nie tylko zdrowotność, ale aspekt finansowy, ekonomiczny i całe zniszczenie 30-40 hektarów, o to im chodziło. Z polskim rolnictwem koniec. Ten prezydent gdyby chciał być polskim prezydentem, to by tej ustawy nie podpisał, tylko ją zawetował. Prezydenta już nie mamy, rządowi nie ufamy – mówi Danuta Pilarska.

RIRM

drukuj