fot. prezydent.pl

Prezydent podpisał ustawę dot. opiekunów

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę dotyczącą zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Część z nich straciła do nich prawo w zeszłym roku, co zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Protestujący przed Sejmem uważają, że ustawa nie realizuje wyroku Trybunału. Zapowiadają, że jeśli wejdzie w życie, zrobią wszystko, by ponownie tam trafiła.

Małgorzata Grzyb, opiekująca się schorowaną mamą wyjaśnia, że ustawa nie przywraca prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, a wprowadza nowy rodzaj zasiłku w wysokości 520 zł.

– Od 2013 roku świadczenie pielęgnacyjne, które powinni nam przywrócić, jest w kwocie 620 zł. Poza tym zostaną nam niby zwrócone pieniądze. Tylko, że rząd nie liczy się z tym, iż bardzo duża grupa opiekunów nie miała ubezpieczenia zdrowotnego, więc to były kolosalne koszty, bo większość z nich leczy się u specjalistów. Nie wiem, czy akurat te wszystkie pieniądze wystarczą niektórym z opiekunów nawet na zaległości za długi, jakie przez ten okres niektórzy mają. A ten kolejny twór, kolejny bubel – zasiłek dla opiekunów, jest niekonstytucyjny – mówi Małgorzata Grzyb.

Opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych wskazują też na niesprawiedliwość różnicowania sytuacji opiekunów ze względu na wiek, w którym powstała niepełnosprawność ich podopiecznego.

Obecnie świadczenie pielęgnacyjne wynosi 820 zł. Takie świadczenie dostają w tej chwili rodzice niepełnosprawnych dzieci. Od maja świadczenia dla tej grupy wzrosną do 1 tys. zł, a w 2016 r. mają osiągnąć poziom płacy minimalnej.

RIRM

drukuj