fot. PAP

Rząd nie wywiązał się z obietnic

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie wywiązało się z obietnic złożonych wobec opiekunów osób niepełnosprawnych – alarmuje Solidarna Polska i ponawia apel o przywrócenie zasiłku pielęgnacyjnego.

Przypomnijmy, rząd – na skutek wprowadzenia od 1 lipca br. zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych – pozbawił środków do życia blisko 100 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez całą dobę zajmują się ciężko chorymi współmałżonkami oraz członkami rodzin.

8 października – pod wpływem protestów opiekunów przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Sejmem, a także złożenia w KPRM petycji do premiera Donalda Tuska – odbyło się spotkanie z Marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz z wiceminister pracy Elżbietą Seredyn.

Wiceminister powiedziała wówczas, że przygotowana jest nowa ustawa, która spowoduje przywrócenie zasiłków. Ustawa ma obowiązywać od nowego roku. Wiceminister zadeklarowała również, że przygotuje wniosek o specjalną rezerwę z budżetu, która zostanie wyasygnowana do poszczególnych MOPS-ów, aby mogły do  tego czasu wypłacać na ten cel pieniądze.

Niestety, mamy sygnały, że w tej sprawie nic się nie zmieniło – powiedział przewodniczący KP SP, poseł Arkadiusz Mularczyk.

– MOP-sy nic nie wiedzą o rezerwie. Nie ma żadnych środków na zasiłki. Sytuacja jest skandaliczna. Polska wydaje olbrzymie środki, np. na wojnę w Afganistanie, gdzie idą miliardy złotych, a nie stać jej na może kilkadziesiąt mln zł na zasiłki dla osób niepełnosprawnych. Chcemy po raz kolejny wnioskować, ażeby rząd załatwił tę sprawę tu i teraz; ażeby przyznał specjalne środki na wypłatę tych świadczeń. SP po raz kolejny zgłosi specjalny wniosek o informację rządu w tej sprawie. Na najbliższym posiedzeniu Sejmu będziemy domagać się, ażeby minister pracy, pani Seredyn, udzieliła informacji jak zamierza tę sprawę rozwiązać przed wejściem w życie ustawy – zaznaczył poseł Arkadiusz Mularczyk.

RIRM

drukuj