Prezydent Komorowski dokonał kontrowersyjnej nominacji

Prezydent wręczył akt mianowania na dowódcę generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni pilotowi Lechowi Majewskiemu, dotychczasowemu dowódcy Sił Powietrznych. Nominacja ta budzi sporo kontrowersji.

Poseł Dariusz Seliga, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, podkreśla że jeżeli premierowi, ministrowi obrony a także prezydentowi zależałoby na stworzeniu silnego organu wojskowego, którym ma dowodzić gen. Majewski to wybraliby osobę, która mogłaby przepracować pełna kadencję.

Ponadto parlamentarzysta zwraca uwagę na fakt, że generał złożył doniesienie na załogę Jaka 40, który 10 kwietnia lądował w Smoleńsku tuż przed katastrofą rządowego Tupolewa.

– Pierwszy zasadniczy problem: nie sądzę, żeby przez półtora roku udało się wdrożyć ważną reorganizację, tak ważny projekt. To mój podstawowy zarzut. Tego się nie da zrobić przez 1,5 roku, a tak naprawdę wiemy, że na pół roku przed przejściem na emeryturę już tej pracy nie będzie. Panu generałowi zostaje więc kilka miesięcy pracy.  Jeżeli ma to być za zasługi, w tym zasługi tego typu (i oby nie) jak doniesienie na swoich podwładnych, którym się tak naprawdę udało uratować swoich pasażerów lądując w Smoleńsku – no, to jest katastrofalne i na to mojej osobistej zgody nie ma. Nie w tym kierunku powinna dążyć polska armia – stwierdził parlamentarzysta.

Bronisław Komorowski wręczył także akt mianowania dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych (dotychczasowemu dowódcy operacyjnemu sił zbrojnych) gen. broni Markowi Tomaszyckiemu oraz akty odwołania z zajmowanych stanowisk z dniem 31 grudnia dowódcom Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, oraz Wojsk Specjalnych i szefowi Inspektoratu Wsparcia sił Zbrojnych.

W myśl reformy systemu dowodzenia od nowego roku przestaną istnieć dowództwa poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.

Od stycznia będą działać dwa główne dowództwa: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, odpowiedzialne za szkolenie, przygotowanie sił zbrojnych do działań i funkcjonowanie wojska w czasie pokoju; oraz Dowództwo Operacyjne, dowodzące (tak jak obecnie) siłami wydzielonymi do misji zagranicznych, a w razie potrzeby przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny.

RIRM

drukuj