Prezydent Duda wręczył noty identyfikacyjne krewnym ofiar totalitaryzmu

Polska odzyskuje godność przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał, od czasów kiedy jeszcze żyli, walczyli – powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych członkom rodzin ofiar totalitaryzmu komunistycznego.

„To czwarta uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych naszych bohaterów wolnej, suwerennej Polski, tutaj w Pałacu Prezydenckim realizowana w ciągu ostatnich trzech lat. Ponad 70 bohaterów, którzy wrócili z tego zesłania, na które próbowali je zesłać komuniści, z zesłania donikąd, z doliny nicości, w której próbowali ich na zawsze umieścić – w dołach bezimiennych, gdzieś pod chodnikami. Gdzieś pod grobami zasłużonych budowniczych Polski Ludowej próbowano zabić pamięć po nich po to, by jak sądzę Polska nigdy nie była Polską w tym najlepszym i najbardziej cennym dla nas słowa znaczeniu” – powiedział Andrzej Duda.

Jak mówił prezydent „wracają dziś i od kilku lat, dzięki wielkiej służbie dla ojczyzny realizowanej przez IPN, przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, niezłomnego w tym dziele wobec niezłomnych jego współpracowników, młodych i nie tylko młodych, którzy przez lata zgłaszali się jako wolontariusze, aby pomagać w tym wielkim dziele odbudowania dobrego imienia Polski, odbudowania godności naszej ojczyzny”.

Andrzej Duda podkreślił, że „to Polska odzyskuje godność, przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał, od czasów kiedy jeszcze żyli, walczyli poprzez wszystkie te lata, kiedy spoczywali w mroku”.

„Dziś są z powrotem” – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl