fot. twitter.com/prezydentpl

Para prezydencka: Od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie

Od 90 lat Kongres Polonii Kanadyjskiej wspiera społeczność polską w Kanadzie i całą polską wspólnotę; pamiętamy o wsparciu w trudnych czasach stanu wojennego, a także o działaniach na rzecz członkostwa Polski w NATO – podkreśliła para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Kongres Polonii Kanadyjskiej (KPK), największa polonijna organizacja w Kanadzie, obchodzi swoje 90-lecie. Z tej okazji para prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda – opublikowała w niedzielę nagranie w mediach społecznościowych.

„W imieniu Polaków w kraju pozdrawiamy wszystkich zgromadzonych na jubileuszu Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Serdecznie witamy Polaków oraz Kanadyjczyków o polskich korzeniach, tworzących blisko milionową społeczność polską w Kanadzie” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Pierwsza dama podkreśliła, że od 90 lat kongres integruje tę społeczność i wspiera całą polską wspólnotę.

„Pamiętamy, że w trudnych czasach stanu wojennego Polonia kanadyjska wspierała rodaków, organizując za oceanem bezpieczną przystań dla wielotysięcznej fali emigrantów z Polski. Z wdzięcznością zachowujemy to w pamięci” – zaznaczyła Agata Kornhauser-Duda.

„Pamiętamy też poparcie Polonii kanadyjskiej dla członkostwa Polski w NATO, gdy nasz kraj starał się o przyjęcie do Sojuszu. Było to skuteczne działanie, a zarazem piękne świadectwo więzi łączącej naszą wspólnotę narodową. Bardzo dziękuje Kongresowi za jej pielęgnowanie, a jednocześnie za utrzymywanie dobrych relacji z władzami federalnymi i prowincjonalnymi Kanady” – powiedział prezydent RP.

Agata Kornhauser-Duda zauważyła, że 90 lat istnienia organizacji wypełniają „niezliczone inicjatywy patriotyczne, charytatywne i edukacyjne”.

„Dziękujemy za to, że poprzez rozwój harcerstwa, oświaty i prasy polonijnej, pielęgnowanie polskiej mowy i rodzimych tradycji, budują państwo szacunek i przywiązanie do wspólnego dziedzictwa” – podkreśliła.

Prezydent zauważył, że „pięknym wyrazem tego przywiązania jest miesiąc dziedzictwa polskiego w Ontario i Parada Konstytucji 3 maja”. Para prezydencka pozdrowiła organizatorów i uczestników tego wydarzenia.

„Gratulując wspaniałego jubileuszu, życzymy Państwu wielu kolejnych sukcesów w pracy dla Polonii kanadyjskiej oraz w działalności zawodowej, a także pomyślności w życiu osobistym” – powiedziała Korhnauser-Duda.

Prezydent podkreślił, że „dokonania Polaków w Kanadzie dają powód do dumy i radości”.

„Niech te uczucia wypełnią Państwa świętowanie, a działalność Kongresu niech nadal służy umacnianiu naszej wspólnoty narodowej oraz rozwojowi polsko-kanadyjskiego partnerstwa” – powiedział Andrzej Duda.

Kongres Polonii Kanadyjskiej to obecna nazwa organizacji zarejestrowanej w lutym 1933 roku jako Federation of Polish Societies of Canada (Federacja Polskich Stowarzyszeń w Kanadzie). W ramach KPK działają okręgi, których jest obecnie czternaście. W całej Kanadzie ponad 1 mln mieszkańców ma polskie pochodzenie, a ponad połowa z nich mieszka w prowincji Ontario.

W tym roku KPK świętuje swoje 90-lecie; z tej okazji w niedzielę zaplanowane było wciągnięcie polskiej flagi na maszt przed ratuszem w Toronto oraz –  organizowana przez KPK – parada ulicami śródmieścia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl