fot. KPRP/Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rafałem Trzaskowskim

Po gorącej kampanii, nieraz ostrych słowach i zarzutach w obie strony, dziś wreszcie doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Rafałem Trzaskowskim. Zwycięzca tego wyścigu ponowił apel o budowanie koalicji polskich spraw.

Pierwsze zaproszenie pod adresem Rafała Trzaskowskiego Andrzej Duda wysłał już w wieczór wyborczy – zaraz po ogłoszeniu pierwszych, sondażowych wyników II tury glosowania.

– Chciałem, żeby tamto spotkanie, niezależnie od tego, kto te wybory wygrał, miało taki charakter symbolu i stało się pewną tradycją na przyszłość, tradycją wyborów prezydenckich – podkreślił Andrzej Duda.

Rafał Trzaskowski najpierw chciał czekać na oficjalne wyniki wyborów podane przez Państwową Komisję Wyborczą. Później zwlekał z rozmową, ale zapowiadał, że dojdzie do niej przy okazji obchodów Powstania Warszawskiego. Zaproszenie prezydenta było wciąż aktualne. I wreszcie, po ponad dwóch tygodniach, udało się ustalić termin. Dziś kandydat Koalicji Obywatelskiej pojawił się w Pałacu Prezydenckim.

– Ja wyraziłem swoje stanowisko, że te wybory nie były równe w związku z tak jasnym zaangażowaniem Telewizji Publicznej w jedną stronę, związaną z manipulacjami – wyjaśnił Rafał Trzaskowski.

Inne zdanie na ten temat ma oczywiście prezydent. Zresztą mówił o tym już przed wyborami. Dzisiaj Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski mieli okazję porozmawiać w cztery oczy. I obaj po spotkaniu mówili o potrzebie zasypywania politycznych podziałów. Prezydent ponowił apel jeszcze z kampanii wyborczej, by działać wspólnie tam, gdzie jest to możliwe.

– Stwórzmy w tych najważniejszych polskich sprawach koalicję polskich spraw. Starajmy się spokojnie działać tak, aby w Polsce te najważniejsze kwestie toczyły się w dobrym kierunku – apelował Andrzej Duda.

Rafał Trzaskowski po przegranych wyborach prezydenckich ma się stać twarzą ruchu społecznego, jaki powstaje przy Platformie Obywatelskiej. Częścią tego ruchu mają być samorządy. Dlatego dziś prezydent Warszawy przyszedł na spotkanie z gotowym projektem ustawy.

Który przede wszystkim polega na tym, żeby więcej dochodów z podatków trafiało w ręce samorządów w związku z tym, że ubytki w dochodach były ostatnio bardzo duże – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że zapozna się z argumentacją, jaka została zawarta w tym projekcie ustawy.

TV Trwam News

drukuj