fot. PAP/Andrzej Lange

Prezydent A. Duda zakończył wizytę na Łotwie

Prezydent Andrzej Duda zakończył wizytę na Łotwie. W ostatnim dniu razem z prezydentem Egilsem Levitsem uczestniczył w debacie ze środowiskiem eksperckim, przedstawicielami mediów, instytucji i organizacji pozarządowych. Dyskusja skupiła się na aktualnych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa.

W swoim wystąpieniu podczas debaty prezydent Andrzej Duda powiedział, że wojna na Ukrainie uwidoczniła „eksplozję rosyjskiego kompleksu imperialnego”, który skutkuje agresją na naszą część Europy. Według polskiego prezydenta Rosja, atakując akurat Kijów, nawiązuje do historii Rusi.

W tym kontekście Andrzej Duda wskazywał, jak ważne jest inwestowanie w potencjał militarny i wzmacnianie bezpieczeństwa.

– Oczywiście my się sprzeciwiamy wojnie, my tej wojny absolutnie nie chcemy, my na pewno zrobimy wszystko, co w naszej mocy z panem prezydentem Egilsem Levitsem, żeby tej wojny u nas nie było, dołożymy ku temu wszelkich starań, ale to jest świat, który działa zgodnie ze starą maksymą „chcesz pokoju – szykuj się na wojnę”, czyli wzmacniaj swoje bezpieczeństwo, buduj swój potencjał obronny, realizuj zakupy militarne, wzmacniaj swoją armię, w jakimś sensie dyscyplinuj w tym kierunku społeczeństwo po to, żeby być na tyle silnym, żeby nikomu nie opłacało się ciebie zaatakować, żeby prawdopodobieństwo ciężkich strat i porażki było tak duże, by rachunek prawdopodobieństwa był niekorzystny – mówił Andrzej Duda.

Prezydent RP spotkał się też w Rydze m.in. z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Podczas trzydniowej wizyty na Łotwie prezydent Andrzej Duda rozmawiał także z premierem tego kraju i przewodniczącym łotewskiego parlamentu. Politycy poruszyli m.in. temat współpracy i bezpieczeństwa w regionie, również w kontekście lipcowego szczytu NATO w Wilnie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl