fot. https://twitter.com/arekmularczyk

Wicemin. A. Mularczyk z wizytą w USA; rozmawiał z kongresmenami i przedstawicielem Departamentu Stanu nt. reparacji od Niemiec

Wiceminister spraw zagranicznych, Arkadiusz Mularczyk, w czwartek i piątek będzie przebywał w Nowym Jorku. Wiceminister spotka się z zastępcami sekretarza generalnego ONZ, zajmującymi się prawami człowieka i Europą.

Rozmowy mają dotyczyć możliwości współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych w obszarze uzyskania reparacji od Niemiec.

W środę wiceszef polskiej dyplomacji zakończył wizytę w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał m.in. z kongresmenami i przedstawicielem Departamentu Stanu USA. Jak relacjonował, politycy byli zainteresowani raportem dot. polskich strat wojennych. Dodał, że widzi pole do współpracy z Kongresem w tej kwestii.

Wymienił tu działającą w ramach Kongresu Komisję Helsińską jako jedno z forów, które może podjąć w tej sprawie działania.

– Wielu kongresmenów było zaskoczonych tym, że Niemcy nie zapłaciły nigdy reparacji wojennych. Co więcej, byli zaskoczeni, że Niemcy tak zrabowali Polskę i nie mają zamiaru oddać. W szczególności tutaj, w Stanach Zjednoczonych, gdzie prawo własności jest tak mocne i silne, wielu kongresmenów było zszokowanych tym, że Niemcy okradły Polskę, ukradły działa sztuki, zasoby bankowe i do dzisiaj się z tego nie rozliczyły. To był dla nich szok poznawczy, więc myślę, że jest pole do współpracy, dlatego że zachowanie Niemiec nie przystaje ze standardami praworządności, ochrony praw człowieka, przestrzegania prawa międzynarodowego na świecie. Liczę, że ta sprawa będzie krok po kroku, tydzień po tygodniu, miesiąc po miesiącu,  przedmiotem zainteresowania i współpracy, ale to oczywiście wymaga czasu – powiedział Arkadiusz Mularczyk.

Polityk dodał, że sprawa reparacji może być dobrą bazą do zwiększenia wiedzy wśród amerykańskich elit i społeczeństwa na temat historii Polski i naszego regionu, a także wpływu zniszczeń wojennych na dzisiejszy poziom życia i migracje zarobkowe.

Wiceminister Arkadiusz Mularczyk zwieńczy swoją wizytę za oceanem spotkaniem z przedstawicielami Polonii w Chicago. MSZ chce, aby Polacy za granicą również czynnie włączali się w promowanie m.in. raportu, w którym straty wojenne naszego kraju oszacowano na ponad 6 bln złotych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl