fot. prezydent.pl

Prezydent A. Duda pogratulował Andrzejowi Bargielowi zdobycia i zjazdu na nartach ze szczytu Yawash Sar II

Prezydent Andrzej Duda pogratulował zakopiańczykowi Andrzejowi Bargielowi zdobycia dziewiczego szczytu Yawash Sar II w Karakorum i zjazdu z niego na nartach.

„Brawa dla Andrzej Bargiela. Kolejny nadzwyczajny wyczyn i Biało-Czerwona na kolejnym sięgającym nieba szczycie. Gratulujemy i dziękujemy” – napisał w piątek Andrzej Duda na swoim koncie na Twitterze. Zamieścił też link do artykułu opisującego wyczyn Polaka.

W piątek zagraniczne i krajowe media podały, że Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zdobył szczyt Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) w Karakorum i zjechał z niego na nartach, podkreślając, że to kolejny historyczny wyczyn polskiego narciarza – wcześniej Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał na nartach m.in. z K2 (8611 m) w Karakorum.

Plan obecnej wyprawy był jasny – najpierw Bargiel chciał zdobyć i zjechać na nartach z dziewiczego Yawash Sar II (6178 m) w Karakorum, a następnie powtórzyć wyczyn na innym z sześciotysięczników – Laila Peak (6096 m), znanym z pięknej strzelistej sylwetki. Pierwsza część wyprawy właśnie zakończyła się sukcesem.

Tym razem, po raz po raz pierwszy w narciarskiej eksploracji gór najwyższych, towarzyszą mu narciarz freerajdowiec – Jędrzej Baranowski. Kolejnym uczestnikiem wyprawy jest himalaista i filmowiec wysokogórski Dariusz Załuski, zdobywca pięciu ośmiotysięczników (w tym K2 i dwa razy Everestu), laureat wielu festiwali filmowych o tematyce górskiej, w tym głównej nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver 2009 r.

Andrzej Bargiel od siedmiu lat realizuje autorski projekt w górach najwyższych „Sunt Leones”, którego celem jest zdobywanie wysokich szczytów w szybkim tempie, jeśli to możliwe w stylu alpejskim (bez zakładania obozów) i następnie zjazd. W 2013 roku w ten sposób zdobył Sziszapangmę (8013 m), rok później Manaslu (8156 m, obydwa w Himalajach), w 2015 roku Broad Peak (8051 m), położony tak jak K2 w Karakorum.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl