fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent A. Duda podpisał ustawę usprawniającą proces inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę usprawniającą proces inwestycyjny Centralnego Portu Komunikacyjnego – poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa przewiduje konsolidację Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” przez wniesienie akcji należących do Skarbu Państwa do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wcześniej – w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy – nastąpi przekształcenie Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Ostatnim etapem będzie objęcie akcji nowo powstałej spółki Polskie Porty Lotnicze przez Centralny Port Komunikacyjny.

Skutkiem tych zmian będzie utworzenie grupy kapitałowej Centralnego Portu Komunikacyjnego, skupiającej największe aktywa i procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. Grupa będzie odpowiedzialna za pozyskiwanie finansowania dla zadań inwestycyjnych, koordynację realizacji inwestycji i integrację zasobów państwa.

Ponadto, ustawa poszerza katalog zadań Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego o zapewnienie optymalnych warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz przestrzennego regionu CPK w kontekście między innymi Airport City oraz nowych obszarów mieszkaniowych i gospodarczych.

Zmiany mają usprawnić też proces inwestycyjno-budowlany w zakresie tak zwanych inwestycji towarzyszących – na przykład linii kolejowych, czyli tak zwanych szprych Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Ustawa przewiduje także rozwiązania dla mieszkańców, w związku ze zbywaniem nieruchomości na szerokim obszarze przyszłej lokalizacji CPK przed formalnym ustaleniem tej lokalizacji w drodze decyzji administracyjnej, czyli przed wywłaszczeniem. W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć spółka Centralnego Portu Komunikacyjnego może podwyższyć cenę nabycia, powiększając wartość rynkową nieruchomości  o 20 procent w przypadku gruntu i 40 procent w odniesieniu do budynku mieszkalnego, albo dla lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tysięcy ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny.

Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 roku wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl