PAP/Andrzej Grygiel

Prezydent A. Duda: Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym

Naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym, ale patrząc na to, jak zachowuje się pewna część środowiska sędziowskiego, trzeba powiedzieć jasno i wyraźnie, jaka jest rola sędziów – powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Katowicach.

Prezydent Andrzej Duda razem z premierem Mateusze Morawieckim wzięli w sobotę udział w Karczmie Piwnej Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. W reakcji na okrzyk „Chcemy wolnych sądów”, który padł z sali podczas jego przemówienia, prezydent podziękował „za ten oddolny postulat”. Zaznaczył jednocześnie, że naprawa wymiaru sprawiedliwości jest dziełem bardzo trudnym.

„W tym dziele, patrząc na to, co zwłaszcza dzieje się ostatnimi czasy, na to jak zachowuje się niestety pewna część środowiska sędziowskiego w Polsce, trzeba powiedzieć jasno i wyraźne, kim są sędziowie, jaka jest ich rola” – podkreślił. Dodał, że sędziowie odgrywają w państwie rolę „ogromnie ważną”.

„Mają nas wszystkich obywateli rozliczać z przestrzegania prawa, a w przypadku jego łamania – karać. Mają załatwiać nasze bardzo ważne sprawy. Jak to się czasem mówi – sprawy życia i śmierci” – powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że wymaga to wielkiej odpowiedzialności, rozwagi, „ale przede wszystkim obowiązku myślenia o człowieku”.

„Ja to mówię sędziom za każdym razem, kiedy wręczam nominacje sędziowskie. Proszę ich, żeby zawsze pamiętali, kiedy przychodzą na salę sądową i zasiadają na tym podwyższeniu ponad stronami, ponad wszystkimi, którzy przybyli na tą rozprawę, że być może ci ludzie, wobec których sądzą, mają jedyną sprawę sądową w swoim życiu. Być może już nigdy do sądu nie przyjdą i po tym, jak za tym jednym razem zostaną potraktowani, wyrobią sobie zdanie na temat tego, jak w Polsce funkcjonuje wymiar sprawiedliwości” – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że ludzie – zwłaszcza w mniejszych ośrodkach miejskich – obserwują sędziów. Tego, jak się zachowują, jak żyją, kim są oraz czy przestrzegają prawa, a jeżeli zdarza się, że ktoś w środowisku prawa nie przestrzega, czy są wobec niego wyciągane konsekwencje.

„Tego w Polsce do tej pory cały czas ogromnie brakuje, i to właśnie dlatego jest tak fatalna ocena wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie. To się musi zmienić i to po to powstała izba dyscyplinarna” – powiedział prezydent.

Dodał, że część osób w Polsce nie chce naprawy polskiego sądownictwa, ponieważ, jak mówił „jest im wygodnie, posiadają nietykalność”. Podkreślił, że musi to zostać zmienione.

„Musi to być zmienione, albo Polska nigdy nie będzie normalnym państwem” – mówił.

Prezydent poprosił górników o wsparcie odnośnie reformy wymiaru sprawiedliwości.

„Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie” – mówił. Jak przekonywał, „Polska nigdy nie będzie normalnym, demokratycznym państwem, jeżeli nie będzie normalnego, uczciwego, rzetelnego wymiaru sprawiedliwości, bo o to nam wszystkim chodzi”.

Prezydent dodał, że wśród osób, które sprzeciwiają się reformie sadownictwa „są osoby, które orzekały w stanie wojennym i skazywały ludzi na karę więzienia za działalność, za wolną Polskę”.

PAP

drukuj