fot. PAP/Tomasz Gzell

Prezydent A. Duda: Będę nadal wspierał polskie rolnictwo w kraju i za granicą

Będę nadal wspierał polskie rolnictwo w kraju i za granicą – zapewnił prezydent Andrzej Duda w trakcie spotkania z „Solidarnością” Rolników Indywidualnych. Prezydent podziękował mieszkańcom wsi za wsparcie w czasie wyborów prezydenckich.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Posiedzeniu Rady Krajowej NSZZ „Solidarność”Rolników Indywidualnych. To głosy mieszkańców wsi w ogromnym stopniu przesądziły o jego zwycięstwie w wyborach.

– Rolnicy widzieli, że rzeczywiście troszczę się o ich sprawy, że sprawy polskiej wsi, regionów, które bardzo często w naszym kraju wcześniej były niedoceniane, pozostawione – jak to często słyszałem – same sobie, tym razem znalazły się w centrum zainteresowania powiedział Andrzej Duda, prezydent RP.

Rolnicy mogą liczyć na szeroką pomoc prezydenta – podkreśliła przewodnicząca NSZZ  „Solidarność” RI, Teresa Hałas.

– Pan prezydent, mówię to z pełną świadomością, bardzo dobitnie zna problemy rolników i zna się na procedurach unijnych – finansowania i nowej perspektywy – zaznaczyła Teresa Hałas.

Dzięki zaangażowaniu prezydenta powstają w całej Polsce [Centra Usług Społecznych]. Są one dużym wsparciem dla lokalnych społeczności. Trwają pracę nad stworzeniem centrów zdrowia 75, w których pomoc znajdą osoby starsze. Prezydent zapowiada kolejne zmiany korzystne dla rolników.

– Mam dwie propozycje dotyczące kwestii emerytalno-rentowych dla rolników. Trwają w tej chwili prace nad tym w Kancelarii Prezydenta, trwają także konsultacje z Ministerstwem Rolnictwa w tej sprawie – podkreślił prezydent RP.

Interwencja prezydenta zapewniła szybką pomoc finansową rolnikom dotkniętym klęskami żywiołowymi. Andrzej Duda deklaruje, że będzie dążył do wyrównania szans i warunków życia w miastach i na wsi. Mają w tym pomóc środki unijne.

– To nie będą tylko pieniądze, które – w moim przekonaniu – będą skierowane na wspólną politykę rolną. To będą także te pieniądze, które będą elementem polityki spójności, bo przecież także i one mogą być wykorzystane na potrzeby rozwoju obszarów wiejskich – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Nowe środki dla polskich rolników negocjował na ostatnim szczycie UE premier Mateusz Morawiecki. UE zamierza ściśle powiązać finansowanie rolnictwa z polityką klimatyczną i ochroną środowiska, co stanowi zagrożenie.

Jak mówił wiceprzewodniczący rolniczej Solidarności Jerzy Chróścikowski, zielony ład promowany przez KE ma ograniczyć wielkość obszarów rolnych.

– Te duże gospodarstwa, szczególnie te, które zużywają ogromne ilości środków chemicznych czy to pestycydów, czy innych będą musiały być zmniejszane. I to jest duże wyzwanie. Obawa jest o koszty, gdyż zwiększanie kosztów produkcji może być niekonkurencyjnością względem rynku światowego – zaznaczył Jerzy Chróścikowski.

Przed prezydentem i rządem są jeszcze ważne zadania – podkreślił dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej Jacek Podgórski. Polska wciąż walczy o większe dopłaty bezpośrednie dla rolników. Mimo to polska wieś potrafi dogonić swoich konkurentów.

– Polscy rolnicy potrafili przeskoczyć, zwłaszcza w obszarze hodowlanym, swoich największych rywali, czyli Niemców, Francuzów czy Belgów, to jest wyłącznie sukces ciężkiej pracy i wciąż postępującej profesjonalizacji polskiej wsi – wskazał Jacek Podgórski.

Z ustaleniami nowego budżetu UE nie zgodził się Parlament Europejski. Europosłowie wrócą do tematu po wakacjach. Rząd zapowiada, że będzie bronił środków, które mają trafić do polskich rolników.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl