fot. PAP/EPA

Prezydencki projekt ws. frankowiczów po wakacjach w Sejmie

Prezydencki projekt tzw. ustawy frankowej wkrótce trafi do Sejmu i będzie procedowany – poinformował szef Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. Dodał on, że projekt ma jednocześnie ulżyć poszkodowanym frankowiczom i zachować stabilność sektora bankowego.

Tymczasem z informacji dziennika „Rzeczpospolita” wynika, że nie będzie on mniej kosztowny niż wcześniejsze propozycje.

Nowy projekt, nad którym pracuje prezydencki zespół, ma się również opierać na wcześniejszych projektach.

Poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów, mówi, że także w Sejmie jest propozycja dotycząca pomocy frankowiczom. Polityk spodziewa się, że prace w sprawie ustawy rozpoczną się na jesieni.

Docierają sygnały, że przygotowywane są jeszcze inne projekty dotyczące rozwiązania kwestii frankowej. Do prac komisji finansów publicznych włączony został temat również rozwiązania tej kwestii toksycznych produktów, jakimi są i kredyty tzw. frankowe i polisolokaty. Można powiedzieć, że od jesieni ruszą prace w tej sferze. Wydaje się, że środowiska poszkodowanych kredytobiorców nie są usatysfakcjonowane tą propozycją ustawy Kancelarii Prezydenta RP – wskazuje poseł Szewczak.

Styczniowy projekt dotyczący przewalutowania krytycznie oceniła Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski. Ich zdaniem proponowane rozwiązania w sprawie przewalutowania, opierająca się na tzw. kursie sprawiedliwym, zagroziłby stabilności polskiego systemu finansowego.

RIRM

drukuj