fot. PAP/Albert Zawada

Prezydencka Rada do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych debatowała nad finansowaniem ochrony środowiska w Polsce

Prezydencka Rada do spraw Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych zajęła się w piątek systemem finansowania ochrony środowiska w Polsce. Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników spotkania wskazał, że powinien on być utrzymany i nadal rozwijany.

1 lipca 1989 roku powstał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Cztery lata później powołano Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To do tych instytucji trafiają opłaty za korzystanie ze środowiska i kary za jego zanieczyszczanie. Od ponad trzech dekad środki są przekazywane na inwestycje proekologiczne. Dodatkowo Fundusze pozyskują środki z Unii Europejskiej. Ten system jest wyjątkowy w skali świata i Europy – zaakcentował prezydencki doradca, Paweł Sałek.

– Polska z własnych pieniędzy zainwestowała miliardy złotych w miliony umów, które przysłużyły się zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń do powietrza, a które wiązały się z ograniczeniem emisji pyłów, z gospodarką wodnościekową, z gospodarką kanalizacyjną, efektywnością energetyczna, ochroną przyrody – podkreślił Paweł Sałek.

W związku z koniecznością realizacji ambitnej polityki klimatycznej Unii Europejskiej oraz transformacji energetycznej ten model finansowania powinien być rozwijany. Wskazał na to prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników spotkania w Belwederze.

„Reprezentują Państwo instytucje, dzięki którym polski model finansowania ochrony środowiska i ekologii uważany jest za wyjątkowy w skali europejskiej, a nawet światowej. (…) Jestem głęboko przekonany, że model ten należy utrzymać i nadal rozwijać” – napisał prezydent Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Grażyna Ignaczak–Bandych, wręczyła, nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę, odznaczenia osobom zasłużonym w pracy na rzecz ochrony środowiska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl