Prezes ZUS: Przejście na wcześniejszą emeryturę to możliwość, nie obowiązek

Wprowadzenie tej ustawy nie narzuca obowiązku, ale daje możliwość przejścia na emeryturę. Osoby, które nie będą chciały z niej skorzystać będą chronione przed zwolnieniem z pracy – powiedziała w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W październiku wchodzą przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat. Oznacza to, że w ostatnim kwartale 2017 roku przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę. Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że instytucja przygotowuje się do tej sytuacji.

– Podejmujemy działania o różnym charakterze: organizacyjnym, finansowym i prawnym. Chcielibyśmy, żeby na podstawie przepisów tej ustawy ubezpieczeni podjęli przemyślaną decyzję związaną z przejściem na emeryturę. Proponujemy, aby od lipca tego roku wprowadzić szereg rozwiązań, które pozwoliłyby na skorzystanie z tego prawa do emerytury. Uruchomiliśmy instytucję doradcy emerytalnego. Ma ona służyć temu, żeby osoby, które będą chciały przejść na emeryturę mogły skorzystać z doradztwa w sposób zindywidualizowany – powiedziała.

ZUS rozpoczął szkolenia doradców indywidualnych, do których będzie można zwrócić się z zapytaniem o to, do jakich świadczeń mamy prawo i ile będą one wynosiły po to, żeby ocenić, czy stać nas na skorzystanie z możliwości przejścia na emeryturę.

– Dobrze jest popatrzeć do jakiego świadczenia nabyliśmy prawo. Warto też zastanowić się, jaka byłaby jego wysokość, gdyby zdrowie i warunki w pracy pozwalałyby nam pracować jeszcze przez np. trzy lata. Doradca udzieli także kompetentnych informacji w kwestii kapitału początkowego. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia wysokości świadczenia emerytalnego. Poza tym podejmujemy wiele innych działań, aby w sposób bardzo zindywidualizowany podjąć decyzję o skorzystaniu z możliwości przejścia na emeryturę np. kalkulator emerytalny na stronie ZUS – wyjaśniła prezes ZUS.

Profesor podkreśliła także, że osoby niezainteresowane możliwością skorzystania z opcji przejścia na emeryturę będą chronione przed zwolnieniami z pracy.

– Wprowadzenie tej ustawy nie narzuca obowiązku, ale daje możliwość przejścia na emeryturę. Osoby, które nie będą chciały z niej skorzystać będą chronione przed zwolnieniem z pracy – zaznaczyła.

Prof. Gertruda Uścińska dodała, że ZUS będzie wychodził naprzeciw oczekiwaniom obywateli.

Całą rozmowę z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl