fot. Tomasz Strąg

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu. Ma objąć funkcję wicepremiera i szefa komitetu do spraw bezpieczeństwa. Wszystko wskazuje na to, że kryzys w Zjednoczonej Prawicy został zażegnany. W czwartek kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęło kolejne rozmowy o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Wielodniowe rozmowy wewnątrz Zjednoczonej Prawicy wzbudzały duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej.

– Zjednoczona Prawica przetrwa. Musimy pamiętać, że przepychanki i kłótnie, walka o wpływy w koalicji to jest normalna rzecz – oceniła politolog Małgorzata Molenda.

Politycy Zjednoczonej Prawicy deklarują chęć dalszej współpracy. O pozostaniu w koalicji mówił także prezes Porozumienia Jarosław Gowin.

– Osiągnęliśmy stuprocentową zgodę co do tego, jak ma wyglądać rola Porozumienia w przyszłym rządzie. (…) Nieporozumienia przechodzą do przeszłości. Jestem przekonany, że w najbliższych dniach zostanie zawarta nowa umowa koalicyjna – podkreślał Jarosław Gowin.

Najprawdopodobniej Jarosław Gowin wróci do rządu – powiedział Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia.

– Nie widzę innej możliwości i mam wrażenie, że szczególnie w kontekście plotek medialnych o tym, że Jarosław Kaczyński wejdzie do rządu, dobrze by było, gdyby wszyscy trzej liderzy – Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin – zasiadali w nowym rządzie – dodał Jan Strzeżek.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w rządzie pozostanie także reprezentująca Porozumienie Jadwiga Emilewicz, co prawda nie jako wicepremier i minister rozwoju, ale jako minister finansów. Zapowiadano także, że Zbigniew Ziobro nadal będzie ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym.

– Można powiedzieć, że dobra i zła wiadomość. Dobra wiadomość dla Polski, ponieważ ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym jest i będzie Zbigniew Ziobro. A zła – dla świata przestępczego, bo tutaj znane jest podejście i droga ministra, polskiego szeryfa Zbigniewa Ziobry – podkreślił wiceminister klimatu i poseł Solidarnej Polski Jacek Ozdoba.

Do rządu wejdzie prezes PiS Jarosław Kaczyński jako wicepremier i szef komitetu ds. bezpieczeństwa. Będzie nadzorował resort sprawiedliwości, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

– Jak widać, pogłoski o śmierci Zbigniewa Ziobry były bardzo mocno przesadzone, bo Zbigniew Ziobro dzisiaj zrealizował swój scenariusz. Po pierwsze, osłabił pozycję premiera Mateusza Morawieckiego, a po drugie – wciągnął do rządu najprawdopodobniej samego Jarosława Kaczyńskiego. Widać, że Zbigniew Ziobro wychodzi z tej walki wzmocniony – ocenił Miłosz Motyka, rzecznik PSL.

Jarosław Kaczyński w ten sposób spełniałby funkcję rozjemcy między Zbigniewem Ziobrą a Mateuszem Morawieckim – zauważył politolog prof. Mieczysław Ryba.

– Z drugiej strony, będzie kontrolował samego Zbigniewa Ziobrę. Natomiast pojawia się pytanie, czy będzie program, który był kiedyś zapisany jako program prawicowy, w obronie rodziny itd., czy też PiS skręci w kierunku Lewicy, tak jak przy okazji ustawy zwierzęcej – zastanawiał się prof. Mieczysław Ryba.

Rozpad koalicji Zjednoczonej Prawicy byłby niezrozumiały dla większości wyborców, którzy od wielu lat popierają tę formację polityczną.

TV Trwam News

drukuj